سلامت و پزشکی

قاعدگی زنان منافی اهدای خون نیست

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان با اشاره به اینکه اهدای خون در دوران قاعدگی زنان هیچ مشکلی از جمله کمبود خون را برای آنها به دنبال ندارد گفت: این موضوع یک باور غلط است و علت مهم عدم اهدای خون، ترس آنها از خونگیری است.

دکتر افشین محمدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، مطرح کرد: افرادی که برای اهدای خون به سازمان مراجعه می‌کنند پیش از خونگیری معاینه می‌شوند تا صلاحیت لازم را برای اهدای خون داشته باشند و این در حالیست که جهت اطمینان از عدم کمبود خون در زنان تست سریع هموگلوبین از آنها گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: فردی که کمبود خون داشته باشد نمیتواند خون با کیفیت بالا را اهدا کند و همچنین دریافت کننده باید از یک واحد خون با کیفیت مناسب استفاده کند.

دکتر محمدی با تأکید بر اینکه خون اهداکننده باید غلظت لازم را داشته باشد عنوان کرد: عدم اهدای خون در زنان به علت قاعدگی یک باور غلط است و در حال حاضر شاخص اهدا در زنان در سطح کشور 4 درصد ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص میانگین اهدای خون در زنان کردستان و کرمانشاهی 8 درصد است افزود: این شاخص در دوران دفاع مقدس بین زنان 45 درصد بوده است.

دکتر محمدی خاطرنشان کرد: از بین بردن این باور غلط نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که نقش زنان در اهدای خون پررنگتر از وضعیت کنونی شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان در پایان تصریح کرد: بهترین زمان برای اهدای خون زنان یک هفته پس از اتمام عادت ماهیانه است و خونگیری در این دوره توصیه نمی‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن