اقتصادیفرهنگ و هنر

تپه نوشیجان ملایر؛ شاه کلید جذب گردشگر در غرب کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر با اشاره به اینکه در حوزه میراث فرهنگی 350 اثر تاریخی در سطح این شهرستان شناسائی شده است، گفت: تاکنون 200 اثر به ثبت ملی رسیده اند و 163 اثر تپه واجد ارزش تاریخی مثل تپه گوراب و… داریم که ثبت شده اند.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، ابراهیم جلیلی عصر سه شنبه 28 اردیبهشت ماه مقارن با 18 می و روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، افزود: 7 اثر معنوی و آثار غیر مملموس نیز چون شیره پزی مانیزان، کلوپه ملایر و 3 شی ثبتی در ملایر وجود دارد.

وی با بیان اینکه از مجموع 1850 اثر تاریخی موجود در کل استان همدان، 19 درصد آن مختص آثار ثبتی و غیر ثبتی شهرستان ملایر است، اظهارکرد: تپه نوشیجان، یکی از پایگاه های ملی شهرستان ملایر محسوب می شود که پرونده ثبت جهانی این اثر سال 96 تهیه و در سال 97 به وزارتخانه ارسال شد و مورد بررسی و بازدید قرار گرفت.

جلیلی با بیان اینکه پیشنهاد شد برای ثبت جهانی تپه نوشیجان، چند اثر را در سطح استان تحت عنوان بناهای مادی کاووش کرده و اطلاعات این آثار را جمع بندی و در قالب یک مجموعه آثار مختص دوران مادها، به ثبت برسانند، گفت: این امر از قابلیت بیشتری برای ثبت برخوردار است تا اینکه یک اثر تنها را در قالب” تک بنا” به ثبت برسانند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر با بیان اینکه در بحث زیرساخت های تپه نوشیجان مشکلات مختلفی داشتیم، توضیح داد: آب آنجا از طریق چاه تأمین می شود، از سوی دیگر املاح موجود در آب ، سنگین و غیرقابل شرب است، به همین منظور با ایجاد زیرگذر و با پیگیری سایر ادارات مرتبط با هزینه 30 میلیون تومان از طریق لوله کشی آب مود نیاز این مکان را تأمین کردیم.

وی با اشاره به وجود مشکل تأمین سوخت و سیستم گرمایشی در تپه نوشیجان، افزود: 130 میلیون تومان نیز برای ساخت اتاقک کابینتی صرف شد و در مجموع تاکنون برای تأمین آب شرب و گاز آن مکان حدود 220میلیون تومان هزینه شده است.

جلیلی با بیان اینکه علاوه بر اینها یک معارض شخصی وجود داشت و برای تملک زمین های اطراف تپه مبلغ 220 میلیون تومان نیز به وی پرداخت کردیم، اظهارکرد: در تلاش هستیم تا فضای سبز مناسبی را به منظور جذب گردشگر در اطراف این اثر تاریخی ایجاد کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به تهیه اسناد دیجیتال تپه نوشیحان، گفت: روی آتشکده تپه نوشیجان واقع در جبهه غربی را نیز با صرف 100 میلیون تومان پوشش موقت و داربست نصب کردیم.

جلیلی با تأکید بر اینکه با ایجاد قضای سبز مناسب در اطراف این اثر منحصربه فرد و احیای تپه نوشیجان، کل شهرستان ملایردر بحث میراث فرهنگی احیا می شود، گفت: تپه نوشیجان ملایر تنها اثر تاریخی استان همدان است که در همه فصول و تمامی شرایط، گردشگر و بازدید کننده خارجی دارد.

مرگ تدریجی ” خانه منصوری” در سایه عدم همکاری وراث

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر در ادامه با بیان اینکه ” خانه منصوری” واقع در خیابان پارک سیفه ملایر در 11 دی ماه 1380 ثبت ملی شد، گفت: آن زمان 110 میلیون تومان صرف بازسازی این بنای تاریخی شد.

وی با اشاره به اینکه بعد از آن با پیگیری های صورت گرفته در نهایت سازمان میراث فرهنگی 700 میلیون تومان اعتبار برای خرید این اثر درنظر گرفت، اظهارکرد: اما چون تعداد وراث زیاد بود، این مبلغ را قبول نکردند و خانه منصوری در 22 تیر ماه 1390، از ثبت خارج شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه وقتی اثری از ثبت خارج می شود از لحاظ حقوقی هیچ مسئولیتی در زمینه نگهداری از آن متوجه میراث فرهنگی نیست، گفت: اما از نظر معنوی خانه منصوری یک اثر منحصربه فرد و با ارزش تاریخی محسوب می شود که متأسفانه در سایه عدم همکاری وراث در حال تخریب و از بین رفتن است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر افزود: با تلاش ما و شهرداری و توافق صورت گرفته بین ادارات شهرداری و راه و سهرسازی و با ابلاغیه مدیر کل راه و شهرسازی در 20 دی ماه سال گذشته مقرر شد به عنوان معاوض 22 قطعه زمین به شهرداری واگذار شود، تا با اعتبار این راراضی، خانه منصوری تملک شود، اما این موضع همچنان به جایی نرسیده است.

وی با بیان اینکه ما نگران تخریب این اثر هستیم و برای مرمت آن پیگیر بوده و مکاتبات فراوانی انجام دادیم، گفت: اما اجازه ورود و مرمت اضطراری اثر به ما داده نمی شود.

وجود 30 هکتار بافت تاریخی در ملایر

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود به وجود 30 هکتار بافت تاریخی در ملایر اشاره و خاطرنشان کرد: در کل کشور 168 شهر به دلیل داشتن بافت تاریخی، مصوبه شورای عالی شهرسازی را دارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بحث گردشگری در زمینه بافت تارخی ما سه موضوع مهم شامل ممنوعیت تعریض معبر، ارتفاع و نما را در دستور کار خود قرار داده ایم، افزود: اما متأسفانه در بحث ساخت و سازها فقط مورد ارتفاع رعایت می شود و اگر به همین منوال پیش برود، دیگر عملاً بافت تاریخی در ملایر باقی نمی ماند.

جلیلی تعریض معبر و تغییر نما در ساخت و سازهای محلات قدیمی شهر را هشداری جدی برای بافت تاریخی محلات دانست و گفت: توسعه گردشگری، از مسیر میراث فرهنگی می گذرد، بنابراین برای اینکه ملایر به “مقصد گردشگری” تبدیل شود باید روی حفظ بافت فرسوده شهر تمرکز کرده و جدیت بیشتری داشته باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه طبق بررسی های انجام داده شده 12 خانه قدیمی در بافت تاریخی ملایر شناسائی کردیم و مکاتبات لازم برای ثبت آنها به اداره کل همدان ارسال شد، افزود: امسال با توجه به شیوع کرونا، تلاش خود را بر حوزه میراث فرهنگی و حفظ بافت های فرسوده و تاریخی ملایر معطوف کردیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر یادآور شد: در سال گذشته در حوزه میراث فرهنگی در بخش مرمت اضطراری آثار تاریخی، اکتشافی و باستان شناسی، 500 میلیون تومان اعتبار مصوب داشتیم که 300 میلیون تومان آن تخصیص یافت.

وی بیان کرد: با توجه به حجم و تعدد آثار تاریخی در ملایر این اعتبار اندک است و ما مجدانه پیگیر هستیم تا از محل اعتبارت ملی و استانی اعتبار جذب کنیم.

ورودی ها و خروجی شهر دستکند سامن تکمیل می شود

جلیلی در ادامه با اشاره به وجود دو پایگاه ملی در ملایر شامل تپه نوشیجان و شهر دستکند سامن، بیان کرد: در شهر زیر زمینی سامن سال گذشته با تخصیص 110 میلیون تومان کارهای خوبی انجام شد و امسال نیز از محل اعتبارات ملی مبلغ 270 میلیون تومان به منظور تکمیل ورودی های شهر در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در مورد تکمیل خروجی شهر دستکند سامن با همکاری شهرداری مقرر شده است با صرف 200 میلیون تومان، مغازه یکی از اهالی سامن را که در آن محل واقع شده، تملک کنند.

جلیلی با تأکید بر اینکه شهر تاریخی سامن ظرفیت ایجاد یک ” پنل گردشگری” را دارد، گفت: هدف ما جذب گردشگر و توریست در سامن، اقامت آنها در شهر و رونق اقتصادی منطقه است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن