اجتماعی

مخاطره صاعقه و رعد و برق در استان همدان

مدیر اداره کل سازمان هواشناسی استان همدان گفت: در بررسی موردی در اردیبهشت 1400، تعداد 20 روز همراه با ابر کومه ای بارا (کومولونیمبوس)، 8 روز همراه با رعد و برق و 4 روز همراه با رگبار باران بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی همدان، حسین عابد مدیر این اداره کل در خصوص مخاطره صاعقه و رعد و برق در استان همدان گفت: رعد و برق یکی از مخاطرات رایج در دنیا، کشور ما و استان همدان است. رعد و برق به تخلیه بار الکتریکی گفته می شود که معمولاَ همراه با صدا است. این تخلیه بار الکتریکی می تواند به صور مختلف از جمله داخل یک توده ابر، یا بین دو توده ابر، بین ابر و آسمان بدون ابر، غیره شکل بگیرد. حال اگر تخلیه بار الکتریکی بین ابر و سطح زمین رخ دهد، بدان صاعقه می گویند.

عابد افزود: هر ساله این مخاطره جوی خسارت جانی و مالی فراوانی بر جا می گذارد. تشخیص اولیه برای رخداد این پدیده وجود ابر کومه ای بارا ( کومولونیمبوس) در آسمان است. این ابر ها دارای ضخامت قابل توجه هستند در برخی موارد ضخامت آنها به بیش از 10 کیلومتر نیز می رسد دارای تیرگی قایل توجه است بخش های فوقانی آن که خورشید بدان می تابد، روشن و سفید است. اگر شخص در زیر و یا در کنار این ابر قرار گیرد ابهت آن قابل مشاهده نیست فقط تیرگی آن را می بیند. بارش این ابر به صورت رگباری بود (در فصل سرد رگبار برف و در فصل گرم تگرگ و رگبار باران) و در برخی موارد با باد های شدید نیز همراه است.

مدیر کل هواشناسی همدان ادامه داد: شمال غرب ایران، جزء مناطق با فراوانی رخداد بالای رعد و برق در کشور است. استان همدان (بررسی موردی اداره هواشناسی فرودگاهی همدان) در اردیبهشت 1400 دارای تعداد 20 روز همراه با ابر کومه ای بارا (کومولونیمبوس)، تعداد روز 8 همراه با رعد و برق و تعداد 4 روز همراه با رگبار باران بوده است.

وی تصریح کرد: البته با کمی توجه و رعایت برخی نکات می توان از مقدار خسارات مالی و جانی این پدیده در امان بود. بهترین راه برای این منظور؛ جلوگیری از عدم مواجهه رعد و برق است که اطلاع از احتمال وقوع آن را می توان در پیش بینی هواشناسی دید.

عابد در پایان خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در زیر و یا کنار درخت، تیر برق و موانع بلند، قرار نگرفتن در بلندی ها، خود داری از در دست گرفتن اجسام فلزی و رسانا، خروج از ارتفاعات، دامنه ها و نقاط مرتفع (بخصوص برای کوهنوردان، گردشگران، دامداران، عشایر و غیره) از مواردی است که به کاهش آسیب کمک می کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن