فرهنگ و هنر

ملایر؛ یادگار دوره مادها

یک کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به استناد شواهد و مدارک باستان شناسی منطقه ملایر به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی مورد توجه ساکنان آن در دوره های پیش از تاریخ قرار گرفته است، نمونه شاخص تپه نامیله در کنار شهر ملایر است که از جمله آثار هزاره پنجم قبل از میلاد به شمار می رود.

محسن جانجان در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: منطقه ملایر در دوره تاریخی و به طور خاص در دوره مادها مورد توجه بوده و آثار با ارزش و شاخص آنها تپه نوشیجان گواه این بحث است، بنا بر گزارش کاوشگر تپه نوشیجان، استقرار از دوره ماد تا دوره ساسانی را در این محوطه گاه نگاری کرده است، از آثار دیگر و نزدیک شهر ملایر، قلعه چوبین است که پیش از احداث شهر ملایر از مراکز پر جمعیت دوران ساسانی در این منطقه بوده است، که احتمالا یادگار بهرام چوبینه سردار ایرانی بوده است.

وی ادامه داد: ملایر در آغاز دوره اسلامی تا مدت ها به روال دوره ساسانی اداره می شده و محصولات کشاورزی و صنایع خانگی از جمله فرش در دوره صفوی مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، این وضعیت تا ظهور خاندان قاجار تداوم یافته است.

این کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رابطه با ساختارهای مسکونی شهر ملایر، خاطرشان کرد: بخش شمالی شهر ملایر در آغاز شکل گیری در قالب منطقه ییلاقی شکل گرفت، اما به تدریج در بخش جنوبی پارک سیفیه محله هایی برای سکونت ساکنان منطقه در قالب یک چلیپا پدید آمد.

جانجان با بیان اینکه این محله ها عبارتند از دولت آباد، فراهانی، بازار، سرچشمه، محله زندیه که این محلات هسته اولیه شهر ملایر را تشکیل می داده و دیوارهای قلعه آنها را در بر گرفته است، گفت: برج و باروی تا مدت ها باقی مانده بود، اما به تدریج دیوارهای شارستان ملایر تخریب شد و با افزایش جمعیت خانه ها در حاشیه شهر در قالب محلاتی به محله های قدیمی افزوده شد و شهر گسترش یافت.

وی در مورد ساختار حکومتی ملایر توضیح داد: در بیشتر کتب آمده است که شهر ملایر از جمله شهرهای احداثی دوره قاجار است، حال این پرسش مطرح است که محل کهندژ در این شهر کجا بوده است؟

این کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در هیچ یک از متون تاریخی همزمان و پس از آن نشانه ای از چنین ساختمانی دیده نمی شود و حتی بررسی تصویر هوایی سال ۱۳۳۵ نیز هیچ نشانه ای بر آن پیدا نیست، در داخل شهر هم سخنی از خانه حاکمان متعدد قاجاری شهر ملایر نیست.

وی اظهارکرد: به نظر می رسد که مرکز حکومتی شهر در این دوره در داخل قلعه سیفیه بوده و تهاجمات هم به این محل صورت گرفته بود، اگر تهاجماتی به باغ سیفیه شده به این دلیل بوده که هم حاکم در آن حضور داشته و هم اموال قابل توجهی در آن بوده است، از سویی وجود قلعه سیفیه با برج و بارو این نظر را بیشتر تقویت می کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن