اقتصادی

دلالان، عامل موثر در گرانی مسکن

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان همدان تعلل در صدور پروانه ساخت توسط شهرداری و نظام مهندسی و وجود دلالان را از جمله عوامل موثر در افزایش قابل توجه قیمت مسکن در استان برشمرد.

مجید صالحی امیر در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، با اشاره به افزایش قابل توجه قیمت مسکن در استان، مطرح کرد: سیر صعودی قیمت مسکن در استان پارامترهای زیادی دارد که وجود دلالان مسکن، تعلل صدور پروانه ساخت توسط نظام مهندسی و شهرداری، قیمت زمین، افزایش نرخ دلار و مصالح ساختمانی از جمله آنان هستند.

وی با بیان اینکه مصوبه هیئت دولت مربوط بر حداکثر افزایش ۲۵ درصدی قیمت اجاره بها درکلانشهرها، عنوان کرد: باید توجه داشت که سال گذشته همدان با دستور دادستان نخستین و یا به نوعی پیشگام در این مصوبه بود.

صالحی امیر در رابطه با متعادل سازی قیمت مسکن نیز اظهار کرد: با وجود فعالیت سامانه اسکان و مسکن که مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی است و مصوبه اخیر مجلس مبنی بر ساخت سالانه ۱ میلیون خانه در کشور می‌توان بر کاهش قیمت مسکن در کل کشور و به طبع استان امید داشت.

وی افزود: همچنین با ایجاد هماهنگی‌های لازم رفع موانع تعلل در صدور پروانه ساخت توسط سازمان‌های مذکور از چندی پیش نیز می‌تواند راهی برای کاهش قیمت مسکن باشد.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان همدان در پایان گفت: براساس آخرین اطلاعات مربوطه، حدود ۲۵ میلیون واحد خالی در کل کشور وجود دارد که مشمول مالیات خواهند شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن