اجتماعی

روند پرونده های قضائی در ملایر کاهشی است/بیشترین جرائم در حوزه مواد مخدر

رئیس دادگستری شهرستان ملایر با بیان اینکه امروزه با هوشمندسازی و الکترونیکی شدن سیستم قضائی، پرونده ها با سرعت خوبی رسیدگی می شوند، گفت: قبلا ابلاغ ها و اخطاریه ها دستی و زمانبر بود، اما اکنون روند پیگیری سرعت چشمگیری یافته و ما پرونده های معوقه بسیار کمی داریم.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، سعید احمدی فر ظهر یک شنبه 6 تیر ماه، در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ملایر، به مناسبت هفته قوه قضائیه بیان کرد: با افزوده شدن شعب رسیدگی و الکترونیکی شدن سیستم قضائی، پرونده ها سریعاً تعیین تکلیف می شوند.

وی با اشاره به اینکه با تلاش مضاعف همکاران پرونده ها طی سال رسیدگی شده و به سال بعد موکول نمی شوند، اظهارکرد: بیشترین آمار جرائم در سطح شهرستان ملایر در حوزه مواد مخدر و بعد از آن در بحث سرقت است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در بحث مبارزه با موا مخدر از هیچ پرونده ای چشم پوشی نکرده و با قدرت ورود پیدا می کنیم، افزود: با تلاش شبانه روزی نیروی انتظامی کشفیات خوبی در حوزه موادمخدر داشتیم و با خُرده فروشان نیز برخورد جدی می شود.

احمدی فر با بیان اینکه برخی مسائل چون کرونا، و مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در رشد پرونده ها دخیل هستند، ادامه داد: حتی در زمان پیک کرونا همچنان همکاران ما با تمام قوا سر کار بودند و حتی 5 تن از پرسنل و خانواده آنها بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

رئیس دادگستری ملایر در مورد نظارت بر عملکرد دفاتر قضائی نیز افزود: دفاتر قضائی مستقیماً زیر نظر خود ما فعالیت می کنند و نظارت دقیقی بر عملکرد آنها داریم، اگر تخلفی حادث شود، موضوع مجدانه پیگیری خواهد شد کما اینکه در یک سال گذشته چند پرونده علیه سر دفترداران و تعدادی وکلا داشتیم که برای صدور حکم ارسال شده است.

وی در مورد نظارت بر کار وکلا، خاطرنشان کرد: اگر مطلع شویم وکیلی مرتکب تخلف و یا جرم شده، مراتب به دادستان اعلام می شود و مورد رسیدگی قرار می گیرد، همچنین موکلین نیز می توانند در مورد تخلف یا جرم وکیل خود، شکایت کنند.

احمدی فر با تأکید بر اینکه دستگاه قضائی ابتدا از درون قوه مبارزه می کند و در این مسیر از هیچ تخلف و جرمی چشم پوشی نخواهد کرد، گفت: در سیستم قضائی شهرستان مشکل خاصی وجود ندارد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 18 میلیون آرایی که از سوی مردم در حمایت از ” آیت الله سید ابراهیم رئیسی ” در انتخابات ریاست جمهوری به صندوق ریخته شد، نشان از عملکرد، خدمات رسانی و تحولات مطلوب ایجاده شده توسط ایشان در قوه قضائیه بود.

احمدی فر با تأکید بر اینکه ما در شهرستان ملایر در راستای سیاست ها و برنامه های کاری ” آیت الله رئیسی ” حرکت کردیم، گفت: به همین منظور اقدامات ماندگار و خوبی در بحث اشتغالزایی و امید آفرینی در ملایر رقم خورد، که از آن میان می توان به بازگشت کارخانه ذوب آهن ملایر به چرخه تولید اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه این واحد صنعتی و تولیدی دارای مشکلات عدیده حقوقی و قضائی بود، افزود: ما ورود کرده و مالکیت کارخانه را مستقر و تثبیت کردیم و در همین رابطه جلسات متعددی با فرماندار برگزار شد و هم اکنون 170 نفر در این کارخانه مشغول کار هستند.

رئیس دادگستری ملایر با بیان اینکه افرادی قصد داشتند شبانه تجهیزات و امکانات کارخانه ذوب آهن را انتقال دهند که ما اجازه انتقال و خروج اموال را ندادیم، ادامه داد: مشکلات کارخانه ” فولاد چشمه علی محمد” نیز در حال پیگیری است.

احمدی فر با اشاره به اینکه حدود 110 موسسه تولیدی داریم که تنها 13 مورد آنها مشکل دارند، افزود: تا آنجا که سهم دستگاه قضائی است ما مجدانه پیگیر رفع موانع و مشکلات تولیدکنندگان هستیم.

رسانه ها؛ کمک حال دستگاه قضا

رئیس دادگستری ملایر با بیان اینکه خبرنگاران، مطبوعات و رسانه ها، کمک حال دستگاه قضا هستند و با اطلاع رسانی موثق خود نقش مهمی در پیشگیری و کاهش جرائم ایفا می کنند، افزود: اگر مسائل حقوقی در کنار اطلاع رسانی اخبار در رسانه ها و نشریات تحلیل شود، میزان آگاهی مردم افزایش می یابد.

قتلی در حادثه جسد پیدا شده در کوه گرمه رخ نداده است

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ملایر هفته قوه قضائیه را هفته گرامیداشت قانون و عدالت دانست و گفت: هر کسی که در راستای عدالت قدم بردارد ، در راستای شرع و دین قدم برداشته است که نمونه بازر آن ” شهید آیت الله بهشتی” بود.

مسلم سلگی در مورد جسد پیدا شده در کوه گرمه ملایر، توضیح داد: بعد از مطلع شدن از موضوع بنده شخصاً به همراه سایر عوامل سر صحنه حاضر شدم و مشاهده شد جنازه کاملا عریان است و لباسی بر بدن ندارد.

وی با بیان اینکه بررسی های کارشناسی مشخص کرد فرد در منطقه ای صعب العبور از فاصله 7-8 متری از صخره سقوط کرده است، ادامه داد: نیروهای هلال احمر و اورژانس، فرد را شناختند و طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد متوفی مشکل اعصاب و روان داشته است.

سلگی با اشاره به اینکه معاینات دقیقی بر جسد انجام شد و هیچگونه اثری مبنی بر ضرب و جرح در بدن وی مشاهده نشد و متوفی بر اثر مرگ طبیعی فوت کرده است، گفت: خانواده اش شناسایی شده و در جریان قرار گرفته اند و موضوع قتل به طور کلی منتفی است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مورد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی، چند روز قبل از برگزاری انتخابات قضات ویژه ای در این رابطه مشخص شدند، اظهارکرد: از ساعت 5 صبح 28 خرداد ماه تا عصر روز بعد 29 خرداد ماه در فرمانداری حضور داشتیم و اخباری مبنی بر خرید و فروش رأی به دست ما می رسید.

سلگی افزود: از کلیه افرادی که نسبت به شمار آرا و هرگونه تخلف دیگری شکایت داشتند، خواستیم که مستندات کامل و ادله خود را به ما ارائه بدهند، اما فقط یک نفر در دادسرا شکایت کرده و هنوز همین فرد نیز دلایل و مستندات محکمه پسندی به ما ارائه نداده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن