اجتماعی

نتیجه غیرمستقیم فساد در یک اداره، بدبینی به کل نظام است

رئیس کل دادگستری استان همدان از رفع موانع تولیدی ۵۷ کارگاه، کارخانه و مراکز تولیدی و ممانعت از بیکاری ۴۲۲ کارگر همدانی در یکسال گذشته خبرداد خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، محمدرضا عدالتخواه یکشنبه ۶ تیرماه در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه فساد ستیزی در قوه قضاییه همچنان با قدرت ادامه خواهد داشت، مطرح کرد: نتیجه غیرمستقیم فساد در یک بخش از سیستم اداری، باعث بدبینی به کل نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد؛ از این‌رو با شروع فعالیت رئیس بعدی قوه قضاییه فساد ستیزی باقدرت و جدیت ادامه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه نباید در برابر مفاسد اغماضی صورت بگیرد، عنوان کرد: اگر مدیری صالح متوجه فساد در اداره تحت مدیریت خود شود و از اطلاع رسانی به دستگاه قضاء امتناع ورزد، بنابر قانون مرتکب ترک فعل شده و به ۲ سال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت محکوم خواهد شد.

عدالتخواه با اشاره به کسب رتبه نخست کشوری استان همدان در حوزه صلح و سازش در سطح کشور، اظهار کرد: باتوجه به تحول در عملکرد قضات و ارتقا سطح کیفی رسیدگی به پرونده‌ها شاهد کسب رتبه‌های شایانی در حوزه‌های مختلف هستیم؛ کسب رتبه نخست صلح و سازش پرونده‌ها در ۴۷ درصد پرونده‌های موجود، کسب رتبه نخست آزادی مشروط و رتبه نخست اتقان آرا از جمله دستاوردهای یکسال گذشته دادگستری کل استان همدان در کشور بوده است.

وی با بیان اینکه خانواده برخی از زندانیان در خارج از استان ساکن بوده و برای حضور در همدان و دیدار و ملاقات با زندانی دچار مشقت هایی می شوند، تصریح کرد: بنابراین تدبیری برای ملاقات زندانیان از راه دور اندیشیده شد؛ خانواده زندانی با حضور در دفاتر خدمات قضایی و طی فرایندی می توانند به صورت مجازی با زندانی صحبت کنند و زندانی هم در جریان وضعیت خانواده قرار می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به اینکه در یک‌ساله گذشته دادگاه و دادسراهای استان ۲۷۱ هزار و ۱۶۷ فقره پرونده را مختومه کردند، گفت: این آمار، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ هزار ۸۶۷ فقره افزایش داشته است؛ لازم به ذکر است نزدیک به ۴۷ درصد پرونده های وارده به شورای حل اختلاف منجر به صلح و سازش شده است در حالیکه نرم کشوری آن حدود ۳۲ درصد است.

وی با بیان اینکه توجه به رهنمود و تاکید رهبری فرزانه انقلاب به استفاده از توان جوانان «صالح، انقلابی و فاضل در مسئولیت های قوه قضائیه»، خاطرنشان کرد: میانگین سنی رؤسای دادگستری استان همدان چهار سال و دادستانی پنج سال کاهش داشته است و آنها به همراه خانواده ملزم به اقامت در محل خدمت شدند.

رییس کل دادگستری استان همدان گفت: همچنین در راستای رفع موانع تولید از بنگاه های اقتصادی، ۲۰۷ جلسه با فعالان اقتصادی تشکیل و ۲۷۷ مکاتبه برای تسهیل امور تولید و سرمایه گذاری صورت گرفت که نتیجه آن فعال شدن مجدد ۵۷ کارگاه، مرکز تولید و کارخانه و جلوگیری از بیکار شدن ۴۲۲ کارگر بوده است.

عدالتخواه بااشاره به کسب رتبه نخست استان در بحث اتقان آرا، افزود: اتقان آرا یکی از اهداف سند تحول دستگاه قضایی است و در این راستا به طور میانگین ۲۰ درصد آرا در دادگاه های تجدید نظر کشور نقض می شود که این آمار در استان همدان ۱۲ درصد گزارش شده است.

وی ادامه داد: صدور احکام مستدل و نقض نشدن آن در دایره تجدید نظر نشان از محکم بودن مبانی آرا است؛ لازم به ذکر است استان همدان رتبه اول عفو را در کشور کسب کرد به گونه ای که ۲۱ ماه گذشته یک هزار و ۵۲۶ نفر مشمول عفو شدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن