اجتماعی

” بادگیر باغ دولت‌آباد یزد” به المان های مینی ورلد ملایر اضافه شد

شهردار ملایر گفت: ” باغ دولت آباد” که یکی از باغ‌ های قدیمی شهر یزد بوده و به شماره ۷۷۴ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته‌ و یکی از باغ‌ های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو به شمار می رود، در مجموعه تفریحی – توریستی” مینی ورلد “ملایر در حال ساخت است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، حسین بابایی در خصوص ساخت بنای این باغ در مجموعه ” مینی ورلد ملایر”، افزود: عمارت و بادگیر خشتی آن و حوض اصلی باغ در مجموعه جهان کوچک در حال ساخت است که بنای عمارت آن با ابعاد 70.14 در 10.14 متر و مساحت 210 متر مربع از نظر ابعاد نصف ابعاد واقعی و از نظر مساحت یک چهارم ابعاد واقعی و ارتفاع بادگیر آن 17.5 متر نصف ارتفاع بادگیر اصلی ساخته می شود و حوض جلو عمارت نیز به طول 46 متر و عرض 6 متر ساخته شده است.

وی اظهارکرد: ساخت این بنا در مجموعه “جهان کوچک” از نظر مصالح بکار رفته شبیه بنای واقعی است و امیدواریم عملیات عمرانی آن تا اواخر مرداد ماه اتمام یابد و به بهره برداری برسد.

شهردار ملایر بیان کرد: باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و در سال ۱۱۶۰ ه‍.ق توسط علی رضائیان صباغ معروف به خان بزرگ که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث شد، آن زمان، باغ دولت آباد خارج از محدوده شهر یزد قرار داشت اما با گذشت سال‌ها و پیشروی شهر یزد، امروز این باغ را در مرکز شهر و محله چهار منار می‌بینیم.

وی اظهارکرد: خان بزرگ ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث کرد و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ رساند، سپس مجموعه حکومتی خود را بنا کرد، این باغ با مساحتی در حدود 70 هزار مترمربع شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماهای بسیاری بود و در فضایی بین آن‌ها باغ‌های با درختان انار، انگور، کاج با گل‌های فراوانی زینت بخش محیط بوده‌اند.

بابایی ادامه داد: باغ دولت‌آباد از دیدگاه گونه‌ شناسی عملکردی” باغ سکونتگاهی- حکومتی” است، به نحوی که باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر بوده ‌است و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به‌ شمار می‌ رفته ‌است.

شهردار ملایر توضیح داد: عمارت هشتی از مهم ‌ترین بخش‌های مجموعه به‌ شمار می‌رود که در آن، تلفیق جریان هوا و آب به زیباترین شکل صورت گرفته ‌است و در این ساختمان با تلفیق باد و آب که در حوض‌های داخل ساختمان در جریان است و هوای خنک از زیر بادگیر به قسمت شاه‌ نشین و تالارها انتقال پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: شاخصه اصلی و منحصربه ‌فرد باغ دولت‌آباد، بادگیر آن است که با ارتفاع8.33 متر بلندترین بادگیر خشتی جهان شناخته می‌شود، این بادگیر برخلاف دیگر نمونه‌ های خود که به‌شکل مستطیل ساخته می ‌شوند، ظاهری هشت ضعلی دارد که باعث می‌شود باد از هر سمتی که بوزد، به‌راحتی وارد دریچه ‌های بادگیر شده و به سمت پایین هدایت شود.

این مقام مسئول افزود: هوشمندی دیگری که در معماری این بادگیر دیده می‌شود، حوض آبی است که در قسمت انتهایی آن قرار دارد، باد گرم و کویری یزد، وارد بادگیر شده، از میان پره‌های چوبی می‌گذرد و بخشی از حرارت خود را از دست می‌دهد، در طول مسیر و به‌ خصوص با وزیدن بر روی سطح آب، خنک می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن