اجتماعی

بافت تاریخی و محلات قدیمی ملایر در معرض تهدید جدی


رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر با اشاره به عدم رعایت ضوابط بافت تاریخی ملایر توسط شهرداری، گفت: شهر ملایر یکی از 168 شهر کشور بوده که دارای محدوده بافت تاریخی است و در 27 مهر ماه سال 1394 به تصویب رسیده و توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، ابراهیم جلیلی دوشنبه 15 شهریور ماه، در جمع خبرنگاران، افزود: مقر شده است محدوده بافت تاریخی ملایر در محدوده های مذکور به هنگام تهیه طرح تفضیلی به تایید نهایی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برسد.

وی اظهارکرد: محدوده های تاریخی، فرهنگی شهرها مجموعه ای یکپارچه است که هرگونه مداخله در آن به ویژه مداخله کالبدی از جمله تخریب بناها، تعریض گذرها، افزایش ارتفاع، افزایش تراکم جمعیتی و … وحدت آن را مخدوش و موجب از میان رفتن هویت و شواهد ناظر بر ارزش های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی بوده و امکان بازشناسی ارزش های نهفته آن را از بین خواهد برد.

جلیلی بیان داشت: بافت تاریخی ملایر در محدوه مرکزی شهر شامل قسمتی از خیابان اراک، سعدی، خیام تا میدان فخریه، خیابان امیرکبیر تا طالقانی و خیابان عارف است که تعداد آثار تاریخی از جمله بازار سنتی، حمام بلور و مساجد تاریخی در داخل این محدوده قرار گرفته اند.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اعلام مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و قانون حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی و به استناد پاره ای از مفاد و قوانین اساسنامه شهرداری ها برای صدور پروانه ساخت و ساز ها در محدوده حریم بافت تاریخی باید ضوابط میراث فرهنگی را رعایت کنند، اما متاسفانه شهرداری ملایر ضوابط اعلامی از سوی میراث فرهنگی را رعایت نمی کند یا به صورت ناقص اجرا کرده و در پاره ای موارد متاسفانه به هیچ وجه ضوابط را رعایت نمی کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: البته برابر ابلاغ معاون شهرسازی و معماری نظارت بر اجرای طرح های شهری از جمله وظایف ادارات راه و شهرسازی است که می تواند در حفظ این موارد به این اداره کمک کند.

جلیلی افزود: با این وضعیت در آینده اثری از بافت تاریخی و محلات قدیمی و حریم آثار و… باقی نمی ماند، بنابارین انتظار می رود دستگاه های نظارتی دیگر از جمله شورای شهر به این موضوع ورود و برای حفظ بافت مساعدت های لازم را به عمل آورند

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن