فرهنگ و هنر

آبفا، قاتل چشمه ملک و باغات

نفس‌های خشک درختان و زردی چهره آنها غمی در دل شعله ور می‌کند و چشمه زلالی که از دل کوه جاری می‌شود بی توجه به نفس‌های به شمار افتاده درختان در لوله‌های به کار رفته برای آب شرب که توسط شرکت آب و فاصلاب کشیده شده است راه خود را طی می‌کند.

نگاه غمگین و متأصل باغداران به چهره زرد باغ‌هایشان و آب چشمه‌ای که هر روز کمتر می‌شود حکایت از عجز آنها از پیگیری سالیانه برای پس گرفتن حقابه خود و احیای دوباره باغ‌ها دارد، حقی که از چندی پیش توسط شرکت آب و فاضلاب از آنها گرفته شده است.

طی صحبت‌های یک باغدار، شرکت آب و فاصلاب با به کارگیری لوله‌های آب از چشمه ملک که تنها منبع آبی باغ‌های اطراف این منطقه به شمار می‌رود آب شرب شهر را تأمین کرده که این اقدام موجب از بین رفتن حقابه  باغداران و خشک شدن درختان شده است.

با وجود پیگیری‌های متعدد، باغداران این منطقه برای پس گرفتن حق خود تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده و مستأصل از هر تلاشی، به خزان رفتن باغ‌های خود را تماشا می‌کنند.

این در حالیست که با وجود این اقدام از سوی شرکت آب و فاضلاب که چرا منبع آب شرب شهر از چشمه ملک تأمین می‌شود، اینبار قدرت رسانه و قلم برای مطالبه گری به میدان می‌آید چرا که منطقه سبز دره مراد بیگ و چشمه ملک یکی از قطب‌های زیبای گردشگری و تاریخی همدان به شمار می‌رود.

با بی توجهی به حیات فضای سبز و چشمه در این منطقه بی شک همدان یکی از تاریخی‌ترین منطقه سبز و گردشگری خود را که زیستگاه بسیاری از حیوانات و رویش گیاهان دارویی است از دست خواهد داد.

برای حل این معضل دستگاه‌های متولی از جمله شرکت آب و فاضلاب و منابع طبیعی و آبخیزداری باید پاسخگو باشند و  در طی پیگیری‌های خبرنگار همدان‌آنلاین، مدیرعامل شرکت آبفا مدعی شد این لوله کشی برای تأمین آب شرب مردم دره مراد بیگ انجام شده است و هرگونه ادعا مبنی بر انتقال آب چشمه به شهر را تکذیب کرد.

 و در آخر باید گفت که رسانه با قدرت قلم خود تمام تلاش را در پی پس گرفتن حقابه کشاورزان و احیای مجدد باغات و فضای سبز این منطقه تاریخی به کار خواهد گرفت و مطالبه گری را آغاز می‌کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن