سلامت و پزشکی

بیماری‌های قلبی، اولین عامل مرگ و میر در بین بانوان

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان از سیر افزایشی بیماری های غیر واگیر در بین بانوان همدانی خبر داد.


دکتر راضیه سادات میرمعینی در گفت وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، سبک زندگی، چالشی که در زندگی عصر حاضر با آن مواجه هستیم شامل ماشینی شدن کارها و به دنبال آن کم تحرک شدن خانواده ها، تغذیه نامناسب، استرس و اضطراب های مختلف را باعث افزایش بیماری های غیر واگیر دانست و گفت: بانوان علاوه بر اینکه می توانند در سلامت زندگی خود و ارتقا و پیشگیری از بیماری ها موثر باشند نقش بسیار مهمی را نیز در خانواده و حتی جامعه ایفا می کنند و با به کار گیری توصیه های سلامتی در سبک زندگی خانواده باعث تربیت بچه های سالم خواهند شد.


وی در ادامه بیماری های غیر واگیر شایع در بین بانوان بیشتر شامل دیابت، فشار خون، پوکی استخوان و بیماری های قلبی را دانست و افزود: شایع بودن بیماری پوکی استخوان در بانوان به دلیل وضعیت هورمونی خانم ها مخصوصا در سن یاسگی و مشکلاتی که در بحث تغذیه ای و فعالیت بدنی در بانوان وجود دارد است.


دکتر میر معینی بیماری های قلبی را به عنوان اولین عامل مرگ و میر در بین بانوان دانست و تصریح کرد: جدا از اینکه بعضی افراد پایه ژنتیکی این بیماری ها را دارا هستن عمده عواملی که بیماری های شایع غیر واگیر دارند از جمله فشار خون دیابت و قلب و عروق بحث شیوه و سبک زندگی است.


وی همچنین سومین عامل مرگ و میر را در بین بانوان سرطان برست عنوان کرد و ادامه داد: غربالگری برای بانوان بحث بسیار مهمی ست که باید به موقع انجام شود

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن