اجتماعی

خشکسالی، حضور پرندگان مهاجر در همدان را کمرنگ کرد

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان همدان، از آمار پایین مهاجرت پرندگان به استان به دلیل شرایط خشکسالی و پایین رفتن سطح آب زیستگاه ها آبی در استان خبر داد.

مهدی صفی‌خانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، خشکسالی سال جاری و نبود نزولات جوی مناسب در فصل بهار را دلیل اصلی خشکی و عدم آبگیری تالاب‌های استان در حال حاضر خواند و عنوان کرد: متاسفانه عدم بارش‌های مناسب در فصل بهار و سایر مسائلی که با موضوع حق آبه تالاب ها مرتبط است باعث خشکی و کم آبی اغلب تالاب ها در استان شده است.

وی در ادامه افزود: تالاب آق گل که مهم ترین و بزرگترین تالاب استان محسوب می شود به دلایل ذکر شده و همچنین شرایطی که در گذشته داشته است متاسفانه در اوایل تیرماه سال جاری میزان آبگیری آن تقریبا به صفر رسیده است.

صفی خانی شرایط و وضعیت دیگر تالاب‌های استان را نیز عنوان نمود و تشریح کرد: برخلاف  تالاب های خشک شده همانند چم شور و آق گل، برخی از تالاب ها مانند پیرسلمان همچنان آبدار، زنده و فعال هستند؛ شرایط سدها و آب بندان‌ها نیز به تناسب شرایط و میزان استفاده از آن ها برای آب شرب، وضعیت متفاوتی دارند و بعضی از سدها مانند شیرین سو میزان آب به حداقل خودش رسیده است اما با این وجود آبگیری صفر نشده و همچنان آبدار است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان همدان، در رابطه با فصل مهاجرت پرندگان، مطرح کرد: مهاجرت پرندگان از عرض های جغرافیایی شمالی به جنوبی آغاز شده است و هر ساله استان همدان نیز جز یکی از کریدورهای مهاجرتی پرندگان آبزی و کنار آبزی است و استان همدان میزبان گونه های مختلف پرندگان است.

وی تصریح کرد: زیستگاه های آبی استان شامل تالاب‌ها، سدها و آبندان‌ها هر ساله در فصل مهاجرت از چند روز تا چند هفته و حتی چند ماه شاهد حضور پرندگان در مسیر مهاجرتی آن‌ها هستند و حتی بعضی از گونه ها زمستان گذرانی خود را در همدان انجام می دهند.

صفی خانی با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط خشکسالی و پایین رفتن سطح آب زیستگاه های آبی در استان مسلما شاهد حضور پرندگان کمتری هستیم اظهار کرد: آمار مهاجرت پرندگان به استان همدان با توجه به وضعیت تالاب ها، سدها و آبندان ها قطعا کمتر از سال پیش است اما با توجه به معدود زیستگاه های آبی که همچنان فعال بوده و میزبان پرندگان خواهیم بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن