اجتماعیاقتصادی

سو مدیریت مسئولان، عامل تنش آبی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، تاسیس صنایع بزرگ و پتروشیمی در استان همدان را خیانت به مردم و آغاز ایجاد تنش آبی در این استان عنوان کرد.

حجت الاسلام احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با تاکید براینکه تنش آبی ایجاد شده درکشور به ویژه استان اصفهان متاثر از سوءمدیریت و تصمیم‌های اشتباه برخی از مسئولان در دولت‌های گذشته بوده است، تصریح کرد: تصمیم گیری در رابطه با تاسیس هرگونه از صنایع بزرگ، باید متناسب با منابع آبی استان مربوطه صورت گیرد؛ از این رو استقرار صنعت فولاد و پتروشیمی در اصفهان، بزرگ ترین خیانت مسئولان وقت به مردم بوده و مهم ترین عامل بروز تنش آبی در این استان است.

نماینده مردم ملایر در خانه ملت با اشاره به وضعیت ذخایر آبی استان همدان و موقعیت جغرافیایی این منطقه در کشور، تاکید کرد: بنابر ذخایر آبی موجود، تاسیس صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی در استان همدان نیز مناسب نبوده و باعث بروز تنش‌های آبی شدیدی در این منطقه خواهد شد؛ از این رو هر نماینده و مسئولی که خود را مدافع تاسیس چنین صنایع عظیمی در استان می‌داند باید گفت، نوعی خیانت به مردم و استان را در کارنامه کاری خود ثبت خواهد کرد.

وی اصلاح الگو کشت و رواج کشاورزی مدرن در شرایط آبی موجود استان همدان را الزامی دانست و افزود: باتوجه به ذخایر آبی استان، کشت محصولات پرآب‌بر همانند هندوانه باید ممنوع شود؛ اگر زین پس به دونکنه مذکور توسط مدیران اهمیت داده شود، در استان شاهد بروز تنش آبی نخواهیم بود.

نماینده مردم ملایر در خانه ملت با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری و کشاورزی در استان همدان، عنوان کرد: مسئولان مربوطه، باید به جای تاسیس صنایع بزرگ در استان، به ظرفیت‌های موجود همدان توجه کرده و در راستای آنان اقدام به اشتغالزایی و رونق اقتصادی کنند؛ لازم به ذکر است محل تامین آب موردنیاز نیروگاه مفتح از محل پساب زباله‌ها است.

آزادیخواه در رابطه با تاثیر پروژه انتقال آب بر بحران آبی ایجاد شده در کشور نیز بیان کرد: انتقال آب یکی از چندین راه‌های موجود برای رفع مشکلات آبی است؛ در کشور شرکتی تحت عنوان مدیریت منابع آبی ایران درحال فعالیت است که راه‌های ممکن برای رفع مشکلات آبی مناطق را براساس شرایط استان‌ها بررسی و اجرایی می‌کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: پروژه انتقال آب استان همدان که مدتی است مطرح شده است، تنها راه حل تامین آب شرب استان بوده و خطری را برای محیط زیست و آینده ذخایر آبی استان ندارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: سوء مدیریت‌های مطرح شده، حتی به دولت قبلی نیز محدود نمی‌شود اما درحال حاضر گریبان‌گیر دولت فعلی شده است؛ حجم وسیع فعالیت صنایع بزرگ در اصفهان باتوجه به کویری بودن استان اصفهان، باعث بروز مشکلات فعلی شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن