اجتماعیفرهنگ و هنر

” یلدای کرونایی” سه ساله شد!

سه سال از چنبره ویروس کرونا بر جهان می گذرد؛ در این میان گویی درگذر بي رحمانه زمان، يلداي زمستان آدم ها گمشده! ديگر نه از صميميت قبل خبري است و نه از نشاط و شادي دل ها…

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، سه سال است که سایه شوم ” کرونا ” بسیاری از خانواده ها را داغدار کرده و شماری نیز درگیر “طاعون بی رحم قرن” شده اند و تمام آرزویشان بهبودی است.

آفتاب این روزهای پائیز دیگر دلگرم کنده نیست، گویی چشم های غم زده ما در زیر بار مشکلات اقتصادی، تورم، بی ثباتی بازار و بیماری کرونا، دیگر مجالی برای تبسم ندارد.

سال ها پیش نهایت توصیه ما به همدگیر، کنار گذاشتن تلفن های همراه و بود و اینکه صله رحم را بجا آورده و به بهانه ” یلدا” دمی در کنارهم بدون و به دور از تکنولوژی و امواج ماهواره ای، آسوده خاطر، خاطره بگوئیم و دست های یکدیگر را به گرمی بفشاریم و حضور همدیگر را تجربه و لمس کنیم.

اما سه سالی هست که دقیقاً برعکس شده؛ برای خندین و شادبودن، برای دوباره نفس کشیدن باید حتما دور بود و فاصله داشت… و حالا موبایل هایمان به کمک می آیند تا با استفاده از فضای مجازی، ارتباط تصویری، گروه ها و کانال های مختلف ” بلندترین شب سال ” را به سبک کرونا! جشن بگیریم و به یکدیگر تبریک بگوئیم.

حالا ” اُمیکرون” همزمان با یلدا آمده تا تنوع سویه های کرونا تکمیل تر از قبل شود؛ در این وانفسای تلاش کادر درمان برای کاهش آمار مبتلایان، نباید اجازه داد سویه ششم کرونا تاخت و تاز بی رحمانه خود را آغاز کند.

از سوی دیگر اين سال ها ‌شب هاي يلدا، شب هاي يخ زده و بي روح است،‌ مهر و محبت و نگاه هاي اعضاي خانواده و گپ و گفت هاي رودررو جايش را به پيامک هاي خشک داده، از آن طرف تورم و قيمت هاي سرسام آور و مشكلات عديده اقتصادي، خيلي از پدرها و مادرها را شرمنده فرزندانشان مي كند و چه بسا دعا كنند كه اي كاش هرگز ” تا چشمان حسرت زده بچه ها يشان را نبينند.

‌حسرت كودكان، ‌عبور سريع زنان و مردان تهي دست از مقابل ويترين مغازه ها، ‌دست فروشاني كه براي يک لقه نان حلال سرماي استخوان خُردكن زمستان را زير بارش بي امان برف و باران تحمل مي كنند، خانواده هايي با چند سر عايله كه مجبورند تنها با يارانه دولت روزگار بگذرانند و آن طرف تر اشخاصي با درآمدهاي ماهيانه چند ده ميليوني كه نمي دانند اين پول هاي باد آورده را چگونه خرج كنند؟!…

اين سال ها، ‌شب يلدا ديگر مثل دهه هاي قبل نيست؛ کاش روزی یلدایی فرا برسد بدون کرونا، بدون گرانی و تورم و بدون فقر و حسرت، کاش یلدایی فرا برسد تا در آن فارغ از غم روزگار و زمانه، به قول حضرت ” حافظ ” بگوییم:”

معاشران گره از زلف یار باز کنید /
شبی خوشست بدین قصه اش دراز کنید…

یادادشت از: مهناز روزبهانی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن