اجتماعی

اخذ سند 147 هزار هکتار از اراضی ملی ملایر

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر گفت: این شهرستان با وسعتی حدود 320 هزار هکتار دارای حدود 170 هزار هکتار اراضی ملی است که شامل 251 پلاک بوده و 154 هزار هکتار از آن کاداستر و برای 147 هزار هکتار اخذ سند شده است.

جواد زنگنه در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، در رابطه با عملکرد واحد آموزش و ترویج، افزود: منابع طبیعی زیربنای توسعه پایدار جوامع است که نه تنها به نسل حاضر بلکه به نسل های آینده نیز تعلق دارد و باید حفظ شود و این امر با آموزش و فرهنگ سازی محقق می شود.

وی ادامه داد: واحد آموزش و ترویج ملایر طی امسال با برگزاری 1300 نفر روز کلاس های مختلف از قبیل پیشگیری و اطفای حریق، زراعت چوب، مدیریت چرا و … برای بهره برداران، انجام دیوارنویسی با مضامین منابع طبیعی، جذب 400 نفر همیار طبیعت، جذب خیرین و تشکیل سه تشکل تخصصی منابع طبیعی نقش ارزنده ای در حفظ و حراست از اراضی ملی داشته است.

تهیه و تصویب 126 طرح مرتعداری

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با بیان اینکه تا کنون 126 طرح مرتعداری تهیه و تصویب شده است، گفت: به 82 روستا با مساحت کل130 هزار و 802 هکتار طرح مرتعداری واگذار شده است، که در مجموع پنج هزار و851 خانوار، 116 هزار و 367 دام مجاز و 79 هزار و 688 دام غیر مجاز را شامل می شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: به 44 روستا با مساحت کل 72 هزار و 797 هکتار طرح مرتعداری واگذار نشده است که در مجموع سه هزار و 864 خانوار، 60 هزار و 753 دام مجاز و 39 هزار و441 دام غیر مجاز را شامل می شود.

وی یادآورشد: با توجه به میزان تولید 300 کیلوگرم در هکتار در مرتع درجه یک شهرستان درصورت احیا و اصلاح مراتع و تبدیل کل مراتع شهرستان به مرتع درجه یک، میزان تولید کلی علوفه در سطح 138 هزار و 214 هکتار مراتع موجود میزان 41 میلیون و 500 هزار کیلوگرم علوفه تولید می شود.

زنگنه افزود: که با احتساب میزان مصرف دو کیلوگرم علوفه برای یک واحد دامی در طول 120 روز مدت زمان چرای دام در مراتع می توان تعداد 172 هزار و767 واحد دامی را تغذیه کرد و با احتساب اشتغالزایی هر 15 واحد دامی برای یک نفر، بهبود و اصلاح مراتع منجر به اشتغالزایی در مراتع شهرستان به تعداد 11 هزار و 517 نفر می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: حرکت به سوي توسعه پايدار نياز به تغييرات بنيادي در نگرش و رفتار بشر دارد، بنابراین پيشرفت در اين زمينه، به آگاهي و آموزش عمومي بستگي دارد که در آن مفاهيم و پيام هاي کليدي آموزش، براي حفاظت و توسعه پايدار، ملاحظاتي در رابطه با عمده ترين مسائلي که امروزه به عنوان نوعي بحران در کشور ما مطرح است، درهم مي آميزد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر افزود: برخورداري از منابع طبيعي فراوان يکي از مصاديق الگوي رشد، با فشار بر منابع طبيعي است، در صورتي که بهره برداري از اين منابع بدون رويه اي سازگاري با محيط زيست صورت مي گيرد، تعادل هاي اکولوژيکي را در منطقه بهره برداري برهم زده و به منابع طبیعی لطمات جبران ناپذيري وارد مي سازد.

زنگنه تصریح کرد: بنابراين نه تنها پرداختن به حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی ضرورت دارد، بلکه بايد نحوه تفکر و نگرش افراد را از طریق ” همیاران طبیعت” اصلاح کرد و چشم انداز جديدي را که در آن منابع طبیعی جایگاه اصلی خود را دارد باز شناخت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن