اجتماعی

تولید یک میلیون و ۲۳۶ هزار اصله نهال توسط نهالستان قدس ملایر

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با بیان اینکه برنامه های هفته منابع طبیعی از ۱۲ اسفند ماه آغاز شده و تا ۲۲ اسفند ماه ادامه دارد، افزود: شعار امسال هفته منابع طبیعی” ایران سرسبز- ایران قوی؛ همه با هم جهاد برای حفظ و احیای منابع طبیعی” است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ جواد زنگنه ظهر پنجشنبه ۱۲ اسفند ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال یک میلیون و ۲۳۶ هزار اصله نهال توسط نهالستان قدس ملایر تولید و در سطح کل استان همدان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه میانگین تولید این نهالستان سالانه یک میلیون اصله نهال است، افزود: بیشتر تولیدات ما روی نهال صنوبر، افرا، اقاقیا، زبان گنجشک، بادامک، زرشک و غیره استوار شده و با تولید نهال صنوبر گامم های موثری در راستای تولید چوب و کاهش فشار بر روی جنگل های شمال کشور برداشته‌ایم.

این مقام مسئول به اخذ سند کاداستر در ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی ملی ملایر اشاره کرد و گفت: روند پروژه کاداستر در این شهرستان به اتمام رسیده است و یک موفقیت بزرگ به شمار می رود.

زنگنه با بیان اینکه 158 هزار هکتار از اراضی شهرستان ملایر به صورت مرتعی است، افزود: بیشترین تعداد دامداران سطح استان در شهرستان ملایر مشغول به فعالیت هستند و ملایر یکی از مسیرهای کوچه عشایر در غرب کشور به شمار می رود و عشایر از شهرستان های همدان و تویسرکان، از مسیر ملایر عبور می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با بیان اینکه کوچ عشایر سالانه از ۱۵ اردیبهشت ماه بر اساس ” پروانه چرا ” آغاز می‌شود و عشایر دام های خود را به سمت مراتع ییلاقی خودشان حرکت می دهند، خاطرنشان کرد: تعداد کل همیاران طبیعت در شهرستان ۸۰۰ نفر است که ۴۰۰ نفر این افراد امسال عضو سامانه همیار طبیعت شده اند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه وسعت منابع طبیعی شهرستان ملایر ۱۷۰ هزار هکتار را شامل می شود، افزود: حفظ این سرمایه عظیم برعهده و وظیفه همه اقشار جامعه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با برنامه های هفته منابع طبیعی، افزود: ملاقات با امام جمعه ملایر، غرس 1100 اصله نهال به یاد 1100 شهید شهرستان، برگزاری مراسم درختکاری در محل بلوار فردوسی شهرک ولیعصر، با حضور مسئولین، با همکاری شهرداری ملایر، مراسم پیاده روی نیروهای بسیجی، برگزاری مراسم درختکاری در محل یادمان شهدای گمنام دانشگاه ملایر با حضور فعالان منابع طبیعی، دانشجویان و اساتید، جلسه وبینار با حضور اساتید دانشگاه ملایر، تهران، … و کارکنان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و استان با موضوع ” منابع طبیعی” از جمله این برنامه ها به شمار می رود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر به برگزاری مراسم درختکاری در محل تپه پرچم با عنوان پویش ملی ایران سبز با مشارکت اداره ورزش و جوانان، مراسم درختکاری در محل شهرک صنعتی جوکار، دیدار با قضات شهرستان و کاشت نهال در محوطه دادگستری، و برگزاری مراسم درختکاری با مشارکت اعضای کنگره 60 در محل بام ملایر بالای ورزشگاه شهید روحیان اشاره کرد.

این مقام مسئول گفت: کاشت نهال در تپه نوشیجان با حضور اداره میراث فرهنگی و گردشگری، برگزاری مراسم درختکاری در روستای عشاق با همکاری کاروان نیکوکاری، جمعیت هلال احمر، همیاران طبیعت و دهیاران بخش جوکار، افتتاح بند ملاتی احداث شده توسط خیرین روستای پیرخداوردی، مراسم کلنگ زنی بند جدید، کاشت نهال و تجلیل از خیرین آبخیزداری با حضور مسئولین و همیاران طبیعت بهره بردار از دیگر برنامه های این اداره به شمار می رود.

زنگنه خاطرنشان کرد: توزیع بذر و نهال در پایگاه بام ملایر در بین کوهنوردان، گروه های فعال و علاقمند به منابع طبیعی، NGO ها و آموزش نحوه کاشت نهال و بذر و کاشت نهال در دامنه کوه گرمه با مشارکت بسیج سازندگی، شهرداری ملایر، هلال احمر، تربیت بدنی و خانواده ها در هفته منابع طبیعی رقم می خورد.

وی به برپایی و ارائه میز خدمت در محل برگزاری نماز جمعه شهر ملایر و توزیع نهال در محل مسجد جامع اشاره و اظهارکرد: تجلیل از فعالان نیروی انتظامی و توزیع و کاشت نهال در محل پاسگاه های انتظامی و پویش ” بذر کاری و نهال کاری” به یاد 1100 شهید ملایر در محل تپه پدافند با همکاری شهرداری ملایر، بسیج سازندگی، بنیاد شهید، بسیج مهندسین و هلال احمر برگزار می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن