اجتماعی

رفتارهای پرخطر در چهارشنبه سوری قابل مجازات است

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان ارتکاب رفتارهای پرخطر به بهانه چهارشنبه آخر سال که منجر به اخلال در نظم عمومی و یا حادثه برای شهروندان گردد را قابل مجازات دانست.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، حسین عسگری با اشاره به فرارسیدن چهارشنبه آخرسال، مطرح کرد: متأسفانه عده‌ای از افراد اقدام به خرید، فروش و استفاده مواد محترقه منفجره و ناریه می‌نمایند و به بهانه جشن چهارشنبه سوری با رفتارهای پرخطر و مخاطره‌آمیز آرامش شهروندان را برهم زده و موجب سلب آسایش می‌گردند، لذا به استناد ماده 618 قانون مجازات اسلامی خرید و فروش مواد محترقه فاقد استاندارد و استفاده از مواد آتش‌زا که نظم و آسایش عمومی را خدشه‌دار نماید بر قانون جرم بوده و این رفتار مجرمانه قابل تعقیب و مجازات است.

وی تأکید کرد: مطابق تبصره ذیل ماده 12 قانون قاچاق اسلحه و مهمات غیرمجاز، حمل مواد محترقه غیرمجاز و اخلال در نظم عمومی با این اقلام جرم است و افراد نمی‌توانند به بهانه جهل به قانون آرامش شهروندان را مورد تهدید قرار دهند.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در خاتمه خاطر نشان کرد: چنانچه در نتیجه استفاده از مواد محترقه غیر مجاز به فردی آسیب جانی و مالی وارد گردد، فرد خاطی دارای ضمان کیفری و مدنی بوده و براساس ماده 482 قانون مجازات اسلامی مجازات خواهد شد.

عسگری با بیان اینکه نباید به بهانه جشن و شادی و با ایجاد هیاهو و جنجال در جامعه جان و مال شهروندان به مخاطره افتاده و شادی مردم مورد تهدید چنین اقداماتی واقع گردد، ادامه داد: به تمامی شهروندان توصیه می‌شود جشن‌های سنتی را منطبق با عادات و رسوم اجتماعی صحیح و معقولانه و بر پایه احترام به حقوق شهروندی و حفظ امنیت اجتماعی برگزار نمایند تا از وقوع جرم حوادث ناگوار پیشگیری گردد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن