سلامت و پزشکی

طغیان سرخک در افغانستان، زنگ خطری برای ایران

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان از الزام تزریق واکسن سرخک به کودکان زیر 5 سال، خبرداد.

 سید جلال بطحائی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با اشاره به هشدار وزارت بهداشت و درمان مبنی بر خطر شیوع سرخک در کشور به دنبال انتشار گسترده این بیماری در کشور همسایه، افغانستان، مطرح کرد: خوشبختانه بالای 90 درصد کودکان واجد دریافت واکسن این بیماری، در استان واکسینه شده‌اند؛ از والدینی که تا کنون نسبت به واکسیناسیون کودکان زیر 5 سال خود اقدام نکرده اند، تقاضا داریم هرچه سریع تر این مهم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه تاکنون مورد مثبتی از سرخک در استان مشاهده نشده است، عنوان کرد: علی رغم سایر استان‌های کشور، همدان سال گذشته و در 2 هفته ابتدایی سال جاری موردی مثبت سرخک را ثبت نکرده است.

بطحائی با اشاره به اینکه واکسن سرخک در غالب واکسن 3 گانه به شکل روتین در اختیار کودکان قرار می‌گیرد، گفت: در پی ادامه طغیان بیماری سرخک در افغانستان، به مراکز بهداشتی و خدمات جامع سلامت هشدارهای لازم داده شده تا با حساسیت بیشتری این موضوع را رصد کنند؛ لازم به ذکر است تردد افراد بین دو کشور ایران و افغانستان احتمال شیوع این بیماری در مرزهای کشورمان را نیز افزایش می‌دهد از این رو توصیه می‌شود والدین نسبت به واکسیناسیون کودکان خود اهمیت لازم را داشته باشند.

گفتنی است سرخک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های حاد تنفسی است که از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم با ترشحات دستگاه تنفس انتشار می‌یابد و از علائم این بیماری می توان بثورات پوستی، تب، سرفه خشک، گلودرد و آبریزش بینی را نام برد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن