اجتماعی

واکسینه دام‌ها بر علیه بیماری طاعون

مدیر کل دامپزشکی استان همدان از واکیسناسیون دام‌های سبک بر علیه بیماری طاعون و شروع تزریق واکسن تب برفکی در دام‌های سنگین خبر داد.

محمود رضا رسولی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، در تشریح این خبر اظهار کرد: با توجه به انجام واکسیناسیون منظم، خوشبختانه از ابتدای سال تا کنون هیچ بیماری شایع و خطرناکی در دام‌ها گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو از دو روش گزش کنه آلوده و از طریق خون و ترشحات آلوده دام منتقل می‌شود ادامه داد: دامداران با مشاهده وجود کنه بر روی دام باید نسبت به سم پاشی اقدام کنند و از کشتن آنها با دست جدا خودداری کنند.

رسولی تصریح کرد: برای جلوگیری از انتقال تب کریمه کنگو باید از کشتار و ذبح سنتی گوسفندان جلوگیری کرد و این در حالیست که کشتارگاه‌های صنعتی با بالاترین امکانات کشتار دام‌ها را انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی دقیق واکسیناسیون ها از سال 1399 تا کنون، کانون بیماری های شایع در دام‌های سبک و سنگین 59 درصد کاهش یافته است.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان در پایان یادآور شد: از ابتدای سال تا کنون 2 میلیون و 200 هزار دام بر علیه بیماری های شایع واکسینه شده‌‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن