اجتماعی

تأمین آب شرب همدان از رودخانه‌ها / حال رودخانه‌ها خوب نیست

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای استان همدان با اشاره به شرایط حاد و مشکلات خشکسالی در سال جاری و اثرات سو آن بر محیط زیست گفت:  41 درصد بارندگی در استان کاهش پیدا کرده است.

علی پرند افشار در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین بیان کرد: آورد رودخانه های استان به شدت کاهش پیدا کرده با این حال با تامین آب شرب شهر همدان از  رودخانه های عباس آباد، دره مرادبیگ و خاکو  و همچنین حفر چاه های جدید و اجاره چاه های کشاورزی در فصول غیر زارعی ، آورد رودخانه سد اکباتان ذخیره تا در زمان فصول زارعی و گرم سال تامین آب شرب از این محل انجام گردد تا طرح آبرسانی به شهر همدان که بصورت شبانه روزی در حال انجام است به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت رودخانه را در حال حاضر معادل 115 لیتر در ثانیه اعلام کرد و افزود: از میزان ذخیره سد اکباتان 1076 لیتر در ثانیه برای مصرف شرب شهر همدان و 335 لیتر در ثانیه جهت امور کشاورزی پایین دست از سد خارج می شود.

وی با بیان اینکه خروجی سد ها برای امور کشاورزی مقطعی بوده و به منظور تامین حق آبه کشاورزان پایین دست است، ادامه داد: در حال حاضر سد سرابی با ذخیره 3 میلیون و 860 هزار متر مکعب، 42 درصد پر آب است و آورد رودخانه آن 115 لیتر در ثانیه می باشد که به همین میزان برای مصرف شرب شهرستان تویسرکان از سد خارج می شود و همچنین 360 لیتر در ثانیه حق آبه به کشاورزان پایین دست اختصاص پیدا می کند.

پرندافشار خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال آبی گذشته(از ابتدای مهر۱۳۹۹ تا ۱۹ خرداد ۱۴۰۰) میزان متوسط بارندگی 290 میلیمتر و در سال آبی جاری در مدت زمان مشابه متوسط بارندگی 230 میلیمتر است با خشکسالی شدیدی در استان مواجه هستیم.

 وی میزان متوسطه بلند مدت بارندگی در مدت زمان مشابه تاکنون را 389 میلیمتر اعلام کرد و افزود امسال نسبت به سال آبی گذشته  (۱۳۹۹-۱۴۰۰) که سال خشکی نیز بوده ۲۱ درصد کاهش و نسبت به بلند مدت ۴۱ درصد کاهش بارندگی در استان اتفاق افتاده است

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای  استان همدان در پایان عنوان کرد: سد اکباتان در حال حاضر 9 میلیون و 560 هزار متر مکعب آب دارد یعنی 28 درصد سد پر است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن