اجتماعی

نفس های چم‌شور به شماره افتاد

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، با بیان اینکه اگر اقدامات شورای برنامه ریزی استان در راستای احیای تالاب ها صورت نگیرد در آینده‌ای نزدیک شاهد خشک شدن تالاب های استان مانند تالاب چم شورهستیم.


مهدی صفی خانی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین عنوان کرد: با توجه به روند خشکسالی و شرایط آب و هوایی، تالاب های استان در حال کم آب و خشک شدن هستند در حالی که طی دو سال اخیر، به علت عدم آبگیری مناسب تالاب ها شاهد خشک شدن آنها بودیم.


وی ادامه داد: با توجه به این که تالاب ها با بارش باران پرآب می شوند و در نتیجه خشکسالی، در فصول گرم، تالاب ها خشک شده و رو به نابودی می روند و ما سعی داریم که با انجام اقدامات لازم مانع روند این معضل نگران کننده واز بین رفتن تالاب ها باشیم.


صفی خانی عنوان کرد: از جمله اقدامات تخریب کننده، عدم مدیریت در بخش آب و استفاده نادرست از آن ، ناپایداری در بخش آب، برداشت بی رویه، آبیاری به شیوه سنتی که این روش باعث هدر رفتن قابل توجهی از ذخایر آبی زیرزمینی می شود و در کنار این شرایط سطح کشت درمزارع استان بالا رفته که این موارد ما را در خصوص مدیریت منابع آبی دچار بحران کرده است.


وی بیان کرد: طی سال های اخیر و کاهش بارندگی، تالاب چم شور در استان خشک شده و این یک خبر ناراحت کننده در بحث شرایط محیطی و اکوسیستم محسوب می‌شود که این شرایط تاثیر به سزایی در گردشگری و جذب توریست دارد.


معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در پایان خشکسالی و شرایط نا به سامان تالاب ها را تهدیدی برای زندگی پرنده های بومی آن منطقه دانست و با اظهار نگرانی از تداوم این شرایط نگران کننده خاطرنشان کرد: شهروندان باید با رعایت قوانین حاکم بر محیط زیست از روند خشک شدن تالاب ها جلوگیری کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن