اجتماعی

تهیه نقشه حدنگار در اراضی کشاورزی شهرستان همدان

احمد قدیمی گرجای مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان گفت کاداستر مهمترین سیستم اطلاعات و مدیریت زمین در کشورهای مختلف است که اجرای آن محاسن و دستاوردهای بزرگی دارد، چرا که منجر به اثبات مالکیت و شفافیت در حقوق مردم و دولت می‌شود، و ضمن کمک به اقدامات پیشگیرانه به عنوان ابزار اطلاعاتی در حوزه ملک و مستقلات است.

قدیمی افزود تهیه نقشه‌های کاداستر اراضی کشاورزی منجر به یکپارچه سازی، سرمایه گذاری مفید، ایجاد بانک اطلاعات کشاورزی، تعیین الگوی کشت، جلوگیری از اختلاف ملکی و حفظ اراضی ملی و کمک به کنترل و کاهش مصرف آب بخش کشاورزی می‌شود. رفع تداخل از زمین‌های ملی، دولتی و مستثنیات کشاورزان یکی دیگر از اقدامات مهمی است که با جدیت در حال پیگیری است.

قدیمی بیان کرد در سطح ۲۱ روستا نقشه نهایی حدنگار قطعات اراضی کشاورزی به همراه لایه‌های مربوط در سطح شهرستان تهیه شده، که اجرای این طرح نقش مهمی در تسریع ثبت و صدور اسناد افرازی املاک دارد و با اهتمام ویژه در تمامی اراضی شهرستان اجرایی خواهد شد.

او در پایان با بیان اینکه خرده مالکی و نبود آمار و اطلاعات پایه از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی است و اجرای طرح مذکور می‌تواند به حل این مشکل کمک کند، که تهیه نقشه گویاسازی همراه با اطلاعات توصیفی در سطح حدود ۴۱۲۰ هکتار از اقدامات انجام گرفته این مدیریت در این زمینه است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن