اجتماعی

آسمان چهارم؛روایتی از غدیر

در آستانه عید غدیر خم، آئین نقد کتاب ” آسمان چهارم” که روایت دلنشین واقعه بزرگ غدیر خم از زبان چند نوجوان است، در کتابخانه علامه امینی با حضور ” محمود خلیلی” یکی از نویسندگان بومی ملایر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ این نویسنده ” نقد” را اقدامی بسیار سازنده در تعالی یک اثر هنری دانست و گفت: نقد به بررسی نکات مثبت و منفی به طور همزمان پرداخته و با کنار هم قراردادن نکات مثبت و نقاط ضعف، عملکرد خالق اثر را به صورت منصفانه و مشفقانه ای مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

محمود خلیلی از نقاط قوت کتاب به روایت زیرکانه ” فریبا کلهر” نویسنده اثر از تلفیق و کنار هم قرار دادن واقعه تاریخی غدیر خم با داستان دو نوجوان اشاره کرد و تلاش های نویسنده را برای جذابیت بخشی و ملموس تر کردن فضای این واقعه برای نسل نوجوان قابل توجه و تقدیر دانست.

این نویسنده ملایری اظهارکرد: با توجه به تجربه کاری ” فریبا کلهر” در زمینه کار کودک و نوجوان، کتاب حاضر جای کار بیشتر داشته که احتمالا از نظر وی مغفول مانده است و امیدواریم برخی کاستی‌ها از جمله اعراب‌گذاری نام‌ها و مکان‌ها در چاپ‌های بعدی از دید ناشر و نویسنده مغفول نماند.

خلیلی با اشاره به عنوان کتاب، آن را یکی دیگر از نکات قابل توضیح دانست که تنها با حضور نویسنده ممکن و میسر می شود و افزود: عنوان کتاب مشخص نیست که با تخیل فریبا کلهر انتخاب شده یا سندیتی در منابع دینی در این باب وجود دارد که نویسنده اشاره ای به این مورد نداشته است.
وی ادامه داد: عدم وجود مقدمه در ابتدای کتاب نیز توجیهی ندارد و ناشر از این فرصت می‌توانست برای معرفی نویسنده و انتشارات از توضیحی در باب انتخاب عنوان کتاب استفاده کند.

این نویسنده ملایری خاطرنشان کرد: یکی از بهترین نقدها آن است که با حضور نویسنده و ناشر برگزار شود تا در فرصتی برابر نظرات با هم مطرح و پاسخ هایی هم در این میان دریافت و در نهایت مورد پذیرش یا رد قرار گیرد.

خلیلی کتاب ” آسمان چهارم” را روایتی دلنشین از واقعه بزرگ غدیر خم دانست و مطالعه آن را برای گروه های سنی کودکان و نوجوانان توصیه کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن