سلامت و پزشکی

افزایش قیمت دارو برای بیمه، نه مردم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان از عدم افزايش قيمت دارو‌های داخلی برای مصرف كنندگان خبر داد.

دکتر قدرت‌الله رستمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، اظهار کرد: طرح دارو یار، طرحی در جهت هدفمند سازی یارانه‌ دارو بوده است و یارانه دارو بر‌ اساس این طرح از بخش تولید به بیمه‌ها منتقل گشته است و معنی این انتقال این است که مقدار یارانه که برای داروهای تولید داخل اختصاص داده شده بود به قیمت قبلی دارو اضافه شده و همین مبلغ را بیمه ها به داروخانه ها در قبال اسناد بیماران پرداخت خواهند نمود و بيمار هزينه اضافی برای داروهای داخلی پرداخت نمی‌کند.

وی عنوان کرد: با این کار نتایج بسیار خوبی در حوزه عرضه دارو و هدفمند سازی آن ایجاد شده است وجلوی قاچاق دارو به خارج وهدر رفت دارو گرفته میشود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان اذعان کرد:با این طرح یارانه‌ای که به هر دارو داده می‌شد در ماه‌های اخیر توسط سازمان غذا و دارو محاسبه شده و مبلغ یارانه به قیمت دارو اضافه شده و این مقدار اضافه شده یارانه‌ای است که به بیمه‌ها پرداخت می‌شود و در قیمت جدید اعمال شده است.

رستمی اظهار کرد: در هر داروخانه که بیمار اقدام به خرید می‌کند مبلغ اضافی که نسبت به قبل باید پرداخت شود به عهده بیمه است و از بیمار هیچ هزینه اضافی گرفته نمی‌شود.

وی افزود: این طرح برای دارو‌های تولید داخل است و در واقع تعداد اقلام پرمصرف داخلی هستند که توسط کارخانه های داخلی تولید می‌شوند؛ این طرح داروهای وارداتی را شامل نمی‌شود و این داروها بدون تغییر قیمت به صورتی که از قبل یارانه دریافت می‌کردند کماکان به بیماران عرضه می گردد.

رستمي تاكيد كرد: افرادي كه بيمه ندارند برای اینکه بتوانند داروهای خودشان را مانند قبل دریافت کنند بایستی به دفاتر پیشخوان مراجعه و درخواست بیمه نمایند واگر این اقدام انجام نشود نمی توانند از یارانه دارو استفاده کرده و لذا باید به صورت آزاد دارو را دريافت کنند، به بیان دیگر یارانه‌ای که دولت به بیمه پرداخت می‌کند را خود بیمار به عهده گرفته و مجبور به پرداخت مبالغ کل قیمت دارو خواهند بود.

وی در پایان بیان کرد: برخی داروها در سال‌های قبل مشمول بیمه نبودند و بیماران باید به صورت آزاد آن‌ها را تهیه می‌کردند، اما امسال دست کم ۳۶۶ قلم ازاین دارو ها که مبلغ آن‌ها اضافه شده است هزینه مازاد آن را بیمه پرداخت خواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن