سلامت و پزشکی

کاهش تب مالت، نیازمند کنترل دامی و انسانی

 مدیر کل دامپزشکی استان همدان، گفت: تنها واکسیناسیون دام‌ها، نمی‌تواند باعث کاهش بیماری تب مالت باشد و نیازمند همکاری دستگاه‌های متولی است.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، عنوان کرد: بیماری تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که باید در هر دو حوزه انسانی و دامی کنترل شود؛ خوشبختانه دامپزشکی استان در امر واکسیناسیون و انجام آزمایشات بسیار خوب عمل کرده است، به طوری که در 3 سال گذشته آنچه که به صورت کشوری برای انجام واکسیناسیون مشخص گردیده محقق شده است.

وی بیان کرد: در حوزه دامداری صنعتی مشکل بیماری تب مالت را نداریم، اما در حوزه دامداری سنتی به دلیل اینکه نظارت صد در صدی انجام نمی‌شود امکان شیوع این بیماری وجود دارد و ما تلاش خود را برای واکسیناسیون و انجام آزمایشات مربوطه در حوزه دامداری سنتی جهت جلوگیری از افزایش این بیماری می‌نماییم.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان، اظهار کرد: همکاران ما در علوم پزشکی از روند افزایشی این بیماری خبر داده‌اند ولیکن کنترل این بیماری تنها وظیفه دامپزشکی نبوده و نیازمند کمک‌ها و اطلاع رسانی‌های دستگاه‌های متولی درباره چگونگی انتقال بیماری از خوراکی ها است.

دکتر رسولی تاکید کرد: در سال گذشته یک طرح جهت انجام کارها به صورت تمام اتوماتیک و دستگاهی به استانداری پیشنهاد دادیم اما متاسفانه این طرح به علت نیاز به  اعتبار بسیار بالا و عدم همکاری استان‌های اطراف رد شد؛ اگر این طرح در همدان اجرا می‌شد به علت اینکه به صورت منطقه ای نبوده باز هم سبب ایجاد بیماری می‌شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن