فرهنگ و هنر

دستکند سامن، ظرفیت مهم گردشگری

مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان گفت: موضوع دستکندها یکی از ظرفیت ها و اولویت های ماست همچنین ما در سطح استان چندین دستکند داریم و دارای پایگاه ملی تخصصی مجموعه دستکند هستیم، در این میان در مجموعه دستکند سامن کارهای خوبی انجام شده است و یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری استان همدان به شمار می رود.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ شنبه ۲۲ مرداد ماه، علی مالمیر در نشست خبری با اصحاب رسانه استان و ملایر، افزود: بحث شناسایی قسمت های جدید ،استحکام بخشی و نورپردازی و ساخت ورودی و خروجی پروژه دستکند شهر سامن به اتمام رسیده است و از مهم ترین ظرفیت های ما در بخش گردشگری است که باعث ماندگاری مسافران و رشد اقتصادی حوزه گردشگری است.

وی اظهار کرد: در خصوص یخدان میرفتاح پس از کارشناسی متوجه شدیم ساقه و پی ساختمان هم دارای ایرادات اساسی است پس موضوع تقویت و اصلاح ساقه و پی در دستور کار گرفت، البته هزینه مرمت بنا با توجه به عدم استحکام پی سازه چند برابر شد و تاکنون بیش از ۱۵ هزار میلیون ریال هزینه کردیم.

مالمیر ادامه داد: امسال از طریق ملی و استانی دنبال دریافت اعتبار و احیای طاق یخدان هستیم و در سفر ریاست جمهوری اعتبارات لازم در چند محور و در خصوص دستکندها و بافت ها و مناطق نمونه ، محور های گردشگری و یک مورد هم ایجاد نمایشگاه عرضه دائمی صنایع دستی را درخواست کرده ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان خاطرنشان کرد: در خصوص افزایش زیرساخت های اقامتی ما در کل استان آماده همه گونه حمایت چه در بحث کارشناسی و چه در بحث پرداخت تسهیلات هستیم.

مالمیر گفت: در خصوص رویدادهای مرتبط با برندهای شهر جهانی، زمانی که برند شهر جهانی مبلمان منبت دریافت شد، موضوع منبت در حوزه صنایع دستی به یک دغدغه شهرستانی تبدیل شد زمانی که ۲۰ هزار ثانیه تبلیغات تلویزیونی از شبکه سراسری پخش و ملایر بسیار شناخته شد.

وی با بیان اینکه بی شک ملایر موفق ترین برند شهرهای جهانی در کشور است، افزود: در خصوص تسهیلات صنایع دستی ما مشکلی در پرداخت تسهیلات نداریم و متقاضیان واجد شرایط صنایع دستی می توانند درخواست خود را آماده کنند تا مراحل اداری کار آغاز شود‌.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: شیره پزی مانیزان پس از وقفه ای که به علت کرونا پیش آمد امسال برگزار خواهد شد و علاقمند هستیم آیین این جشنواره گسترده تر شود و زمان جشنواره از یک روز به چند روز افزایش یابد و این امر نیازمند مشارکت جامعه محلی چه روستای مانیزان وچه اهالی دره جوزان است.

در ادامه این نشست ابراهیم جلیلی، رئیس میراث فرهنگی ملایر اظهار کرد: تملک خانه منصوری توسط شهرداری در حال انجام است و بر سر قیمت با وراث به توافق رسیده اند، همچنین در خصوص حمام مظاهری منتظر تاییدیه ثبت وزارتخانه‌ هستیم که در صورت موافقت و امکان هزینه کرد و مرمت بنا وجود دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن