فرهنگ و هنر

كمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی؛ چالش آموزش و پرورش

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش ملایر با بیان اینکه امسال با چالش و کمبود فضای آموزشی و کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم؛ افزود: در مجموع در مقاطع تحصیلی مختلف در سطح شهرستان ۱۲۹۸ کلاس برای سال تحصیلی جدید پیش بینی شده این در حالی است که آموزش و پرورش ملایر با ۴۵۴ نفر کسری نیرو مواجه است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ مهدی عابدینی نیا دوشنبه 24 مردادماه در جمع خبرنگاران افزود: با بیان اینکه از طرق مختلف درصدد هستیم این کمبود نیرو جبران شود، اظهارکرد: در فصل تابستان بیش از ۸۰ پایگاه طرح تثبیت به همت خیرین و نیروهای جهادی و با همکاری دانشجویان دانشگاه فرهنگیان دایر بود و فعالیت می کرد.

وی بیان اینکه نگاه و اولویت ما برقراری عدالت آموزشی در حاشیه شهرها و روستاها است، افزود: در این زمینه با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه مقرر شده است سرویس بهداشتی ۲۰ مدرسه تعمیر و تجهیز شود.

تصویب ۱۶۳ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های آموزش و پرورش ملایر

مدیر آموزش و پرورش ملایر با بیان اینکه در سفر اخیر هیئت دولت به استان همدان از بین ۳۰ پروژه عمرانی که برای شهرستان ملایر به تصویب رسید، هشت پروژه مربوط به آموزش و پرورش بود، گفت: از اعتبار ۸۶۴ میلیارد تومانی تصویب شده برای شهرستان در مجموعه ۱۶۳ میلیارد تومان مختص به حوزه تعلیم و تربیت بود که در سال جاری به این قسمت از تزریق می شود.

وی بیان کرد: از ۱۶۳ میلیارد تومان اعتبار تخصیصی در سفر هیئت دولت به آموزش و پرورش ملایر، ۷۵ میلیارد تومان در بحث توسعه تعمیر لحاظ شده است.

عابدینی نیا با بیان اینکه سهم اعتباری آموزش و پرورش از کمیته برنامه ریزی در سال گذشته 4.5 میلیارد تومان بود که دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخصیص داشته است، افزود: در سال جاری اعتبار لحاظ شده برای ما پنج میلیارد و 773 میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته و غالب این تخصیص مربوط به پروژه های عمرانی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۲۱ پروژه و طرح و طرح عمرانی آموزش و پرورش در سطح شهرستان در حال تکمیل و فعالیت هستند، اظهار کرد: در صورت تحقق اعتبارات تخصیصی و مطالبات سفر ریاست جمهوری این پروژه ها تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه در سفر وزیر آموزش و پرورش به ملایر مصوبات خوبی رقم خورد، افزود: یک میلیارد تومان اعتبار برای اردوگاه فجر در نظر گرفته شد و چند مصوبه در زمینه احداث تعدادی پروژه عمرانی و مدرسه داشتیم.

عابدینی نیا با بیان اینکه بزرگترین چالش آموزش و پرورش در حوزه ابتدایی، کسری فضای آموزشی و نیروی انسانی و سوی دیگر با حجم بالای دانش آموز مواجه هستیم، گفت: مصوبات سفر وزیر آموزش و پرورش به ملایر و سفر هیئت دولت را مجدانه پیگیری می کنیم و در این زمینه مقرر شده است طی جلسه ای با حضور نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و فرماندار، با وزیر آموزش و پرورش دیدار داشته باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سفر وزیر آموزش و پرورش سالن ورزش روستای علوی افتتاح شد، ادامه داد: دو سالن ورزشی دیگر نیز در هفته دولت آماده بهره برداری است، همچنین در راستای برگزاری میز خدمت در سطح شهرستان و رفع مشکلات مناطق محروم و روستایی، پیگیر مسائل و مشکلات حوزه تعلیم و تربیت بوده و هستیم.

عابدینی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر از 450 نفر رتبه برگزیده فرهنگی هنری و قرآنی، تجلیل به عمل آمد، همچنین به همت یک شرکت دانش بنیان مبلغ یک میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات شبیه سازی خودرو در برای هنرستان شهید باقری شد.

مدیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه معاونت های مختلف، بیان کرد: بر اساس جلسات متعدد برگزار شده در بحث تامین سرویس مدارس برای دانش آموزان، در نهایت مقرر شد در سال جاری هزینه سرویس به صورت ماهانه برای هر دانش آموز سرویس سواری ۲۷۰ هزار تومان، ون ۲۵۰ هزار تومان، مینی بوس ۱۵۰ هزار تومان و اتوبوس ۱۴۰ هزار تومان محاسبه شود.

وی با بیان اینکه اواخر مرداد ماه کتاب های آموزشی به مدارس تحویل داده می‌شود، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج هزار نفر مسافر فرهنگی در ملایر اسکان داده شده اند.

عابدینی نیا در بحث اقدامات انجام شده در حوزه پرورشی، خاطرنشان کرد: موفقیت های چشمگیری در این زمینه در سال جاری حاصل شده است که از آن میان می‌توان به کسب پنج رتبه کشوری در مسابقات پرسش مهر، کسب هفت رتبه کشوری در بحث سفیران سلامت، کسب ۱۰ رتبه کشوری در مسابقات فرهنگی و راهیابی دو هندبالیست های ملایری به تیم استانی اشاره کرد.

مدیر آموزش و پرورش ملایر با بیان اینکه در حال حاضر ۴۲ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در سطح شهرستان مشغول به تحصیل هستند، اظهارکرد: ۱۳ درصد مدارس ما غیر دولتی هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۲۲ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی به تحصیل مشغول اند، افزود: ۳۶۰۰ نفر در سه پایگاه برای سنجش نوبت گیری کردند.

عابدینی نیا با بیان اینکه در مقطع متوسطه پروژه مهر را در قالب هفت کارگروه به صورت جدی پیگیری می‌کنیم، خاطر نشان کرد: مرحله نهایی جشنواره نوجوان خوارزمی برگزار شده است و در پی آن 60 تیم به مرحله استانی راه یافتند و از این میان ۱۱ تیم از ملایر رتبه استانی را کسب کردند و دو تیم نیز به مرحله کشوری راه یافتند.

عابدی نیا با بیان اینکه پروژه تکمیل و تجهیز سینما فرهنگیان ملایر، ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد: بنا به دلایلی این پروژه نیمه کاره مانده است اما به طور جدی پیگیر آن هستیم که هرچه سریعتر تکمیل و افتتاح برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به حضوری شدن آموزش در مدارس و از سوی دیگر بحث مقابله با ویروس کرونا مقررر شده است از اول مهر همه کلاس ها به فن تهویه مجهز شوند، افزو.د: تلاش می‌کنیم والدین و دانش‌آموزان هیچگونه دغدغه ای نداشته باشند و پروتکل های بهداشتی در کلاس ها و مدارس رعایت شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن