اجتماعیاقتصادی

اشتغالزایی در روستاها به همت صندوق‌های قرض الحسنه مردم یار

مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه ملایر با بیان اینکه در 100 روستای شهرستان ملایر صندوق های قرض الحسنه مردم یار به همت خیرین و اهالی روستاها ایجاد شده و نقش بسیار مهمی در اشتغال زایی داشته‌اند، افزود” خیرین در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند و مردم می توانند از وجوه آن تسهیلات دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ سرهنگ پاسدار حمیدرضا آقابیگی بعد از ظهر سه شنبه ۲۵ مرداد ماه در جمع خبرنگاران افزود: با وجود این صندوق‌ها دیگر نیازی به ضامن وجود ندارد و طی شش ماه گذشته ۱۴۰۸ مورد وام به متقاضیان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده تاکنون حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است که در اختیار نیازمندان قرار گرفته، افزود: در حال حاضر موجودی صندوق های قرض الحسنه مردم یار در روستاهای ملایر سه میلیارد تومان است و به همت بسیجیان و خیرین جمع‌آوری شده و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

مسئول بسیج سازندگی ناحیه ملایر با بیان اینکه در شش ماه گذشته ۳۵ کارگاه اشتغال زایی و ۱۲ تعاونی از ناحیه همین صندوق های قرض الحسنه مردم یار در روستاها و مناطق محروم ایجاد شده است، افزود: به طور میانگین در هر کارگاه ۱۰ نفر و در هر تعاونی حدود ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

آقابیگی با بیان اینکه این تعاونی ها بیشتر در حوزه فرش بافی، ریسندگی، صنایع تبدیلی و گردشگری فعالیت می کنند و سود دهی بالایی دارند، افزود: در تلاش هستیم تعداد صندوق های قرض الحسنه مردم بیار را افزایش داده و در تمامی روستاهای ملایر این صندوق‌ها را ایجاد کنیم.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه در بحث احداث منازل مسکونی برای نیازمندان توسط گروه های جهادی اقدامات بسیار ماندگار و موثری رقم خورده است، گفت: در شش ماه گذشته ۲۰ باب منزل مسکونی برای نیازمندان افتتاح کردیم که زمین آن توسط خیرین واگذار شده و صفرتا صد به همت گروه های جهادی احداث شده است.

آقابیگی با بیان اینکه در بحث ساخت مسکن برای محرومین، تفاهم‌ نامه‌ای بین سپاه ناحیه ملایر، کمیته امداد و بنیاد مسکن منعقد و مقرر شده است احداث 100 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد توسط بسیج سازندگی رقم بخورد، اظهارکرد: تا کنون 20 باب از این منازل حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال تلاش میکنیم ۵۰ باب منزل مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی و کمبود آب، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵ روستا در سطح شهرستان فاقد آب آشامیدنی هستند و با تانکر آبرسانی می شوند.

آقابیگی با تاکید بر اینکه ذخایر آبهای زیرزمینی بسیار کم شده و ما با بحران خشکسالی مواجه هستیم، اظهار کرد: بسیج سازندگی به این موضوع ورود پیدا کرده و در جلسه ای در فرمانداری مقرر شد با کمک گروه های جهادی قنوات ۱۲ روستای بزرگ شهرستان لایروبی شود.

مسئول بسیج سازندگی ملایر با بیان اینکه لایروبی پنج قنات در سال گذشته توسط بسیج سازندگی با موفقیت رقم خورد، افزود: در بحث تامین جهیزیه نیز امسال ۵۰ سرویس جهیزیه کامل و 100 سری کمک جهیزیه به همت خیرین و مردم توسط بسیج سازندگی جمع آوری و تحویل نوعروسان نیازمند شد.

آقابیگی بیان اینکه در بحث تامین دارو نیز گروه‌های جهادی گام های موثری برداشته اند و نیاز بیماران را رفع می‌کنند، اظهار کرد: در مجموع ۱۸۰ گروه جهادی فعال در سطح شهرستان داریم که شامل اقشار مختلف بسیج هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هر کدام از این اقشار مختلف بسیج در زمینه شاخه تخصصی خود به ارائه خدمات رایگان می پردازند، افزود: به عنوان نمونه بسیج جامعه پزشکی در محلات مختلف ویزیت رایگان دارد.

آقابیگی خاطرنشان کرد: میزان تسهیلاتی که از طرف بسیج سازندگی تاکنون به نیازمندان در راستای اشتغال زایی پرداخت شده، حدود شش میلیارد تومان است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن