سلامت و پزشکی

افزایش شدت سرایت امیکرون

معاونت بهداشت دانشگاه همدان ازسرایت بالای ویروس امیکرون و عدم تهاجمی‌تر آن نسبت به سویه‌های قبلی خبر داد.

دکتر فاطمه ترکمان اسدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین، عنوان کرد: سوالاتی که مدام برای ما پیش می‌آید در مورد اینکه آیا سویه ای که در جامعه وجود دارد، تغییر کرده است ویا رفتار تهاجمی تری پیدا کرده یا خیر؟ اما می‌توان گفت سویه امیکرونی که فعلا در جامعه شناسایی شده است در استان ما و همچنین کشور ایران غالب هست، همان سویه امیکرون اما زیر سویه بیافور و بیافایو است.

وی ادامه داد: رفتار این ویروس تهاجمی تر از سویه قبلی نیست اما قابلیت سرایتش بالاتر است و خیلی سریع تر می‌تواند تمام افرادی که در معرض تماس و مواجه با یک فرد مبتلا هستند را آلوده کند، خواه آن فرد مبتلا، علامت داشته یا بدون علامت باشد به سرعت می‌تواند بیماری را انتقال دهد.

معاونت بهداشت دانشگاه همدان، اذعان کرد: از نظر طول دوران قرنطینه بودن یک فرد مبتلا که باز هم زیاد مورد سوال قرار می‌گیرد همچنان توصیه ای که در پیک ششم داشتیم در پیک هفتم نیزبه همان صورت است، یعنی اگر فردی که علائم دارد از ابتدای بروز این موارد بدن به مدت ده روز می‌تواند افراد دیگر را مبتلا کند اما در پنج روز اولی که قرنطینه را حساب می‌کنیم فرد مبتلا باید در محیطی به دور از افراد سالم قرار بگیرد، در پنج روز دوم می‌تواند با استفاده از ماسک از قرنطینه خارج شود.

ترکمان اسدی تاکید کرد: اگر فردی علامت نداشته باشد و برای مطمئن شدن تست داده است یا به دلایل دیگری از مثبت شدن تستش آگاه شده از روزی که تست داده تا مدت ده روز می‌تواند افراد دیگر را مبتلا کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن