فرهنگ و هنر

صدور ۴ موافقت نامه برای گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: سفره خانه سنتی نبی خان و دو واحد اقامتی جدید شامل هتل آپارتمان آرامش و بوم گردی شهر پنهان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتند، همچنین 4 موافقت نامه اصولی برای احداث واحد های گردشگری صادر شده است.

ابراهیم جلیلی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین؛ افزود: در بحث حفاظت از آثار تاریخی شهرستان ملایر حمام تاریخی علمدار اولیا، یخدان میرفتاح،امامزاده سام و هام ،حمام بلور ایمانی ،ارگ باستانی نوشیجان،سکونتگاه زیرزمینی سامن و موزه لطفعلیان و… با عتباری بالغ بر 17 هزار میلیون ریال مورد مرمت قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین سه خانه در عرصه تپه های گووراب و انوج با اعتبار 3 هزار و 500 میلیون ریال خریداری شد.

جلیلی خاطرنشان کرد: در حوزه معاونت گردشگری و سرمایه گذاری 280 مورد بازدید مشترک از اماکن تحت پوشش صورت گرفته است و در طول ایام نوروز بیش از 15 نوروزگاه با برنامه های فرهنگی و بازی های بومی و محلی در سطح شهرستان و روستای انوج، علی آباد، داویجان و… برگزار شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر گفت: خدمات اقامتی به بیش از 35 هزار گردشگر ارائه و بیش از 312 هزار بازدید از جاذبه های طبیعی، تاریخی و دست ساز شهرستان در طول یکسال گذاشته را داشته ایم.

این مقام مسئول افزود: دو دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شایلی سیر غرب و نوشیجان گشت آسیا پیما افتتاح شدند که با این احتساب ملایر دارای 8 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری است.

جلیلی با بیان اینکه زیرساخت های روستای هدف گردشگری مانیزان با اعتباری هزار و ۵۰۰ میلیون ریالی و روستای پری با اعتباری 500 میلیون ریالی تکمیل و دو باغ گردشگری زمرد و دکتر جلیلی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و معاون اقتصادی استاندار افتتاح شده است.

وی با اشاره به اینکه در طول یک سال گذشته در حوزه کاری صنایع دستی هزار و 225 مورد پروانه تولید انفرادی، کارگاهی، جواز تاسیس برای هنرمندان صنایع دستی صادر شده است، گفت: به 142 صنعتگر مبلغ 36 هزار و 700 میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر گفت: از محل تسهيلات تبصره 18، معرفي 46 نفر به مبلغ 74 هزار 400 ميليون ريال به صندوق كار آفرين اميد و دريافت 20 نفر به مبلغ 36 هزار 600 ميليون ريال انجام شده است.

جلیلی خاطرنشان کرد: از محل تسهيلات بنياد بركت،11 نفر به مبلغ 5 هزار و 500 ميليون ريال تسهیلات دريافت كرده اند، همچنین دريافت نشان ملي و مهر اصالت توسط حسين عسگري در رشته تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي و فرش حسینی نسب در زمینه فرش دستباف توسط هنرمندان ملایری صورت گرفت.

این مقام مسئول یادآور شد: ملایر در آذر ماه سال گذشته موفق به ثبت روستای داویجان به عنوان روستای ملی مرواربافی شد و حضور هنرمندان ملایری به صورت مستقل در نمایشگاه اکسپوی دبی، نمایشگاه بین المللی تهران ،نمایشگاه سلیمانیه عراق و… نشان از پویایی صنایع دستی و هنرمندان و صنعتگران این شهرستان دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن