ورزشی

سیاست دستگاه ورزش در مجامع انتخاباتی؛ نفوذ یا پیشنهاد؟

برگزاری مجامع انتخاباتی هیات‌های ورزشی همیشه یکی از اتفاقات پرحاشیه و قابل پیگیری در ورزش استان به شمار رفته است.
به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، هر چهار سال یک‌بار هیات‌های ورزشی با برگزاری مجامع انتخاباتی، رئیس خود را می‌شناسند و در این میان، رشته‌های پرمخاطب و افتخارآفرین همچون کشتی، فوتبال، والیبال و امثالهم مشتریان گردن‌کلفت‌تری برای تصدی پست ریاست دارند.
برای ریاست در این رشته‌ها با توجه به اینکه بعد رسانه‌ای و تبلیغاتی پررنگ‌تری دارند، مسئولان دولتی همواره از مشتریان پر و پا قرص جهت ثبت‌نام در مجامع انتخاباتی هستند و در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که نفرات زیادی مثل عباس صوفی شهردار سابق همدان، حمیدرضا یاری مدیرکل سابق اداره کار و تعاون، سیدناصر محمودی مدیرکل سابق امور اقتصاد و دارایی، حمید بادامی و علی رحیمی‌فر از اعضای شورای شهر، مهرداد نادری‌فر از مدیران‌کل استانداری و حتی احسان قنبری فرماندار سابق شهرستان بهار ردای مدیریت در هیات‌های مختلف را به تن کرده‌اند.
اینکه دستگاه ورزش و فدراسیون مربوطه در مجامع انتخاباتی چه نقشی دارند، اما خود موضوعی است که می‌توان به آن از جهات مختلف پرداخت. در برهه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم که دستگاه ورزش با اعمال نفوذ در مجامع انتخاباتی، مهره‌ی مدنظر مدیرکل و اداره را روی صندلی ریاست هیات ورزشی جلوس می‌دهد. اتفاقی که البته علی حقیقی مدیرکل جدید دستگاه ورزش آن را تکذیب می‌کند. اما به هر حال در سال‌های اخیر بارها شاهد این اتفاق بوده‌ایم و نمونه آن مجمع انتخاباتی هیات کشتی در سال 96 بود.
*19 هیات و چالش‌های پیش‌رو
تا پایان امسال 19 هیات ورزشی باید مجامع انتخاباتی خود را برگزار کنند و بعضی از این هیات‌ها از همین حالا دچار حواشی جالبی شده که در ادامه به یکی از آنها خواهیم پرداخت.
حقیقی مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در پاسخ به سوال خبرنگار همدان‌انلاین مبنی بر اینکه آیا دستگاه ورزش در مجامع انتخاباتی مهره‌چینی می‌کند یا خیر؟ گفت: به هیچ وجه نمی‌توان چنین فرضیه‌ای را محتمل دانست. حداقل در زمان مدیریت من اجازه نخواهم داد که چنین اتفاقی رخ بدهد. من به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون هر رشته‌ای، یک رأی داریم و رئیس را نزدیک به 20 نفری که اعضای مجمع هستند انتخاب می‌کنند.
وی ادامه داد: در گذشته شاهد بوده‌ایم که بعضی از افرادی که رئیس هیات می‌شدند برنامه خاصی نداشتند و ورزشی که در اختیار می‌گرفتند با افتی فاحش مواجه می‌شد، اما امروز من از تمام کسانی که قصد دارند وارد انتخابات هیات‌های مختلف ورزشی شوند تقاضا دارم که برنامه‌محور باشند و هدف‌گذاری کنند.
حقیقی در پاسخ به سوال دیگری که آیا به عنوان مدیرکل، به اعضای مجمع فرد یا افرادی را برای انتخاب پیشنهاد می‌کنید یا به آنها توصیه‌ای دارید یا نه؟ خاطرنشان کرد: یک زمانی مثل روز روشن است که یک فرد نمی‌تواند از پس کار بربیاید و رقیب وی برای ریاست در فلان هیات صلاحیت بیشتری دارد. شاید آن موقع پیشنهاداتی آن هم از روی دلسوزی برای هیات ورزشی داشته باشیم اما اینکه نفوذ یا فشاری در کار باشد، واقعیت ندارد. برای ما اصل، برنامه‌محور بودن و کارآمد بودن فرد است.
*ردِ پای دستگاه ورزش در انتخابات هیات المپیکی؟
با وجود صحبت‌های علی حقیقی، یکی از هیات‌های المپیکی همدان که 19 ماه است رئیس ندارد و قرار است به‌زودی انتخاباتش برگزار شود، از همین حالا که چند روزی بیشتر از ثبت‌نام نامزدهایش نمی‌گذرد دچار حاشیه شده است.
اول اینکه سوال مطرح می‌شود که چرا این رشته با این حجم از افتخارات ملی و فراملی باید ماه‌ها در برزخ بلاتکلیفی روزگار بگذراند؟ گرچه تمام این ماه‌ها در دوران مدیریت حمید سیفی در ورزش همدان گذشت و حتی طبق شنیده‌های ما، مدیرکل قبلی ورزش و جوانان در آخرین مجمع انتخاباتی هیات مذکور، رأی خود را در دقیقه ۹۰ تغییر داد تا حواشی این ورزش بیش از پیش شود.
مجمعی که در آن یکی از مدیران دولتی تنها نامزد انتخاباتی بود، اما تنها با پنج رأی برابر هفت رأی ممتنع مجمع، نتوانست خود را بر مسند ریاست بنشاند.
از آن به بعد این هیات با سرپرستی اداره شده و نکته جالب اینکه افرادی ورزش المپیکی همدان را اداره کرده‌اند که کوچک‌ترین قرابتی با این رشته نداشته و ندارند.
سرپرست این هیات سابقه‌ای در این ورزش ندارد و دبیر هیات هم به‌واسطه آشنایی با رئیس قبلی هیات به این مسئولیت درآمده. آن هم در شرایطی که این ورزش سرشار از مهره‌های توانمند است که در کلکسیون افتخارات خود، عناوین متعدد جا داده و اتفاقا روابط بهتر و نزدیک‌تری با فدراسیون دارند.
نکته جالب اینکه شنیده شده معاون دستگاه ورزش به یکی از قهرمانان این رشته اعلام کرده که به دنبال این هستند تا از میان دو فردی که دارای مسئولیت‌های دولتی هستند و شانس بالایی برای تصاحب صندلی ریاست این هیات دارند، یکی را بالا بیاورند.
آن هم در شرایطی که به نظر می‌رسد اعضای مجمع از جمله قهرمانان، مربیان و داوران این ورزش به جمع‌بندی رسیده و مهره مدنظر خود را انتخاب کرده‌اند، اما به احتمال زیاد این موضوع در تضاد با چیزی است که دستگاه ورزش می‌خواهد!
با این حال امیدواریم سرپرست فعلی این هیات کوچک‌ترین نقشی در چیدمان اعضای مجمع ایفا نکند و دستگاه ورزش زمینه برگزاری انتخاباتی سالم را فراهم کند تا یکی از ورزش‌های پرافتخار همدان به روزهای خوب و آرام خود برگردد.
در غیر این‌صورت پایگاه خبری همدان‌آنلاین در گزارشات بعدی خیلی شفاف و مستند، پیرامون اظهارنظر معاون اداره ورزش و جوانان و همچنین تحرکات فعلی سرپرست ورزشی که به آن اشاره کردیم، خواهد پرداخت.

گزارش: حامد صیفی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن