اجتماعیسیاسی

مصرف بيش از ۸۰ درصد آب استان در بخش کشاورزی

استاندار همدان گفت: بیش از ۸۰ درصد از آب مصرفی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؛ بنابراین باید این میزان مدیریت و به حداقل ممکن برسد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ علیرضا قاسمی فرزاد شنبه ۵ شهریور ماه در سفر خود به ملایر، در آئین کلنگ زنی فاز اول شهرک گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری شرکت دشت مهر، گفت: استان همدان در منطقه‌ای قرار دارد که خشکسالی آن را فرا گرفته است؛ میزان بارندگی و نزولات آسمانی نسبت به سال گذشته، به طور متوسط ۴۴ درصد کاهش یافته است.

استاندار همدان بیان اینکه: در اکثر نقاط استان به ویژه در مرکز استان درگیر کم‌آبی، آب کشاورزی به‌ویژه آب شُرب هستیم ، بنابراین تغییر الگوی کشت، یکی از مهم‌ترین راه‌ها و اقدامات در راستای کاهش مصرف بی‌رویه آب است.

وی افزود: جهاد کشاورزی استان باید برنامه استفاده از محصولات کم‌آب‌بر در سال آینده، در دستور کار جدی قرار دهد.

این مقام مسئول تصریح کرد: رئیس جمهور در سفر خود به استان، در مبحث کشاورزی، بر استفاده بهینه از آب و خاک، تاکید کرد.

استاندار همدان در ادامه با اشاره به اینکه دولت سیزدهم به دنبال افزایشِ کیفیت، بهره‌‌وری و کاهش هزینه‌های تولید است، اظهارکرد:امروز، ۱۶۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در شهرستان ملایر کلنگ‌زنی و افتتاح شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم در تلاش است تا در‌ حوزه آب و خاک، بهره‌وری افزایش و مصرف آب را به حداقل ممکن برساند و در مباحث صنعتی و معدنی به دنبال افرایش میزان بهره‌وری، کیفیت و، کاهش هزینه‌های تولید است.

قاسمی فرزاد با بیان اینکه همه مسئولان و کارگزاران نظام افتخار می‌کنند که پیرو راهِ شهیدان رجایی و باهنر هستند، گفت: پروژه‌های مورد افتتاح امروز شامل مدرسه خیر ساز محمد رسول‌الله(ص) شهر ازندریان، نهضت آسفالت در سراسر شهرستان، سامانه نوین آبیاری، پروژه بهسازی معابر روستایی و تامین تسهیلات نوسازی یک‌صد و ۷۴ واحد روستایی است.

گفتنی است؛ امروز همزمان با چهارمین روز از هفته دولت، با حضور استاندار و جمعی از مسئولین اجرایی شهرک گلخانه‌ای با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان در زمینی به مساحت ۵۲ هکتار، کلنگ زنی شد؛ ۱۰ هکتار از فاز اول آن زیر کشت گلخانه‌ای قرار گرفته و ۴۵۰نفر اشتغال زایی خواهد داشت. طبق برنامه سرمایه گذار، این پروژه در سال آینده راه‌اندازی و افتتاح خواهد شد.

همچنین روکش آسفالت معابر روستای حسین‌ آباد ناظم به نمایندگی از بهسازی و آسفالت ۱۵ روستای شهرستان ملایر، به‌ بهره‌برداری رسید، کل اعتبار هزینه شده برای این طرح‌ها بیش ۴۰۰ میلیارد تومان است.

در ادامه با حضور استاندار، فرماندار ویژه ملایر، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران، عملیات اجرایی فاز نخست شهرک گلخانه‌ای حسین آباد ناظم به مساحت ۵۲ هکتار آغاز شد.

شهرک گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد ریال در سطح ۵۲ هکتار و میزان تولید سالانه ۱۴ هزار تُن و اشتغالزایی ۴۵۰ نفر در اراضی حسین آباد ناظم توسط بخش خصوصی در فاز نخست احداث می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن