اجتماعی

مقاوم سازی 18700 واحد مسکن روستایی

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ملایر در رابطه با خدمات و اقدامات انجام شده این نهاد انقلابی در بحث عمران روستایی گفت: ساخت و نوسازی مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴ توسط بنیاد مسکن در کل کشور کلید زده شده است و ملایر نیز همپای شهرهای دیگر کشور خدمات خوبی در این زمینه به روستاییان ارائه شده به گونه‌ای که تاکنون ۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد روستایی در سطح شهرستان مقاوم سازی شده است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ داوود سوری ظهر سه شنبه ۸ شهریور ما در نشست خبری، با بیان اینکه در مجموع ۲۵ هزار و۶۰۰ واحد روستایی داریم افزود: از این تعداد 18 هزار و ۷۰۰ واحد روستایی مقاوم سازی شده به گونه ای که شاخص مقاوم‌سازی شهرستان ۷۳ درصد است و از نرم کشوری بالاتر هستیم.

وی با اشاره به بحث تورم و گرانی مصالح ساختمانی، ادامه داد: در حال حاضر تسهیلات مسکن روستایی ۱۰۰ میلیون تومان است، از سوی دیگر با توجه به مجاورت ملایر با گسل شهرستان نهاوند و احتمال بروز زلزله های شدید، انتظار داریم سهمیه شهرستان در بحث نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی بیش از این باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با دستور رئیس جمهور و مدیر بنیاد مسکن کشور مقرر شد که به روستاییان متقاضی برای مقاوم سازی مسکن، تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت شود اما متاسفانه هنوز توافق اولیه بین سازمان مدیریت و بانک مرکزی انجام نشده است.

سوری با بیان اینکه سود تسهیلات روستایی 18 درصد است، گفت: دولت مقرر کرده سازمان مدیریت پرداخت ۱۳ درصد این سود را به بانک مرکزی تضمین کند و فقط روستاییان ۵ درصد کارمزد پرداخت کنند، اما هنوز این امر از سوی سازمان مدیریت و بانک مرکزی به قطعیت نرسیده که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

مدیر بنیاد مسکن ملایر در زمینه تشریح خدمات و فعالیت های این نهاد و پروژه‌های افتتاحیه هفته دولت، خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان ملایر ۲۰۴ روستای دارای سکنه داریم که از این تعداد طرح هادی، بهسازی، جدول گذاری، زیرسازی و آسفالت در ۱۳۰ روستا کلید زده شده است و از این ۱۳۰ روستا تاکنون فاز اول طرح در ۹۴ روستا به اتمام رسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در مابقی روستاها اجرای طرح هادی و جدولگذاری زیرسازی به صورت نیمه تمام و یا در حال تکمیل است، افزود: اعتبارات سال گذشته در این حوزه ۳۵ میلیارد تومان بود که تخصیص یافت، از این رقم ۱۲ میلیارد تومان در به جدول گذاری و زیرسازی هزینه شد و ۲۳ میلیارد تومان دیگر نیز در بحث افتتاح پروژه ها هزینه کردیم.

سوری با اشاه به اینکه در طول هفته دولت بحث زیر سازی و آسفالت ۱۵ روستا به مساحت ۷۷ هزار متر مربع انجام شد، افزود: در این حوزه ۱۰ هزار ۶۸۰ تُن آسفالت ریزی صورت پذیرفت.

وی خاطر نشان کرد: در کنار اعتباراتی که در کمیته برنامه ریزی به ما تخصیص داده شد در بحث قیر رایگان سهمیه ما در سال گذشته به صورت کامل جذب شد و موفق شدیم ۱۲ میلیارد تومان قیر رایگان را در بحث آسفالت ریزی معابر روستایی صرف کنیم.

مدیر بنیاد مسکن ملایر با اشاره به اینکه ۶۰ پروژه از محل کمیته برنامه ریزی، اعتبارات نمایندگان و اعتبارات ملی برای ما تعریف شده که امیدواریم تخصیص اعتبار به موقع داشته باشیم، افزود: در خصوص بازنگری طرح هادی، ۱۶۰ روستای شهرستان نیاز به بازنگری دارد.

سوری خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰، طرح هادی ۲۰ روستا را بازنگری کردیم و امسال نیز بازنگری طرح هادی ۳۷ روستا در دستور کار ما قرار دارد.

مدیر بنیاد مسکن ملایر با اشاره به اقدامات انجام شده در بحث نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، گفت: متقاضیان باید از طریق اداره راه و شهرسازی اقدام کنند، در حال حاضر طبق آخرین آمار در سامانه نهضت ملی مسکن ملایر ۹۱۴ متقاضی ثبت نام کرده‌اند که با توجه به بررسی ها و پایش نهایی تنها ۲۰۰ نفر تایید شده اند.

سوری در رابطه با پروژه نهضت ملی مسکن در شهر ملایر، افزود: یک پروژه ۵۰۲ واحدی با حضور استاندار در سایتی به مساحت ۳ هکتار در محل پشت دریاچه کوثر کلنگ‌زنی شد در مرحله آماده سازی زمین هستیم.

وی با بیان اینکه زمین تحویل بنیادمسکن شده و عملیات خاکبرداری با ماشین آلات به سرعت در حال انجام است، اظهارکرد: بعد از این وارد مرحله اجرای فونداسیون می شویم و مقرر شده است که این پروژه عظیم در قالب ۱۳ بلوک ۷ طبقه ای به صورت ۵۰۲ واحد ساخته شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار اداره راه و شهرسازی حدود 15هزار نفر در سطح شهرستان متقاضی مسکن ملی هستند، تصریح کرد: قطعاً احداث ۵۰۲ واحد پاسخگویی این همه تقاضا نیست، اگر اداره اوقاف و امورخیریه زمین های مناسبی را در اختیار ما قرار دهد، ما آمادگی داریم در بحث احداث پروژه های مسکن برای محرومین اقدامات خوبی را آغاز کنیم.

سوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تاکنون برای ۲۱ هزار و۷۰۰ واحد روستایی شهرستان ملایر سند مالکیت صادر شده است، افزود: شاخص ما در این حوزه بالاتر از شاخص کشوری است و به طور میانگین ۷۵ درصد املاک روستایی دارای سند مالکیت شده اند.

مدیر بنیاد مسکن ملایر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ روستای ملایر اوقافی هستند که امیدواریم با توافقات اولیه بین اوقاف و بنیاد مسکن، بحث پذیره‌نویسی اماکن روستایی حل شده و سند مالکیت برای الباقی اماکن روستایی صادر شود.

سوری در بحث حساب ۱۰۰ امام خمینی(ره) نیز خاطرنشان کرد: حضرت امام خمینی(ره) بر روی ساخت مسکن برای محرومین تأکید ویژه داشتند و این حساب با همین هدف شکل گرفت و خیرین می توانند وجوه خود را در بحث احداث مسکن برای محرومین و نیازمندان به این حساب در بانک ملی واریز کنند.

این مقام مسئول اظهارکرد: در سال جاری ۵۰۰ فقره کمک بلاعوض در بحث احداث مسکن به نیازمندان از محل حساب ۱۰۰ امام در سطح شهرستان ملایر پرداخت شده است و برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و بنیاد شهید و سایر نیازمندان واجد شرایط پرونده تشکیل می‌دهیم، پرونده به بنیاد مسکن استان و کشور ارسال می‌شود و اگر شرایط ویژه را داشته باشند به افراد نیازمند در بحث ودیعه مسکن و تسهیلات برای ساخت مسکن، کمک های بلاعوضی از ۱۵ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان پرداخت می شود.

وی با بیان یانکه همچنین این افراد می‌توانند از نهادهای حمایتی نیز تسهیلات بلاعوض دریافت کنند، به سخنی از مقام معظم رهبری که فرمودند” بنیاد مسکن یکی از برکات مستمر و صدقات جاریه امام خمینی(ره) است”، استناد و تصریح کرد: انتظار داریم خیرین در بحث حساب ۱۰۰ امام(ره) بیش از گذشته وارد عمل بشوند تا مشکل مسکن اقشار ضعیف جامعه در سطح روستاها و شهرها کاملا برطرف شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن