سلامت و پزشکی

وبا وارد همدان شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از ابتلا دو فرد به بیماری وبا در استان همدان خبر داد.

دکتر فاطمه ترکمان اسدی در گفت‌و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین عنوان کرد: متاسفانه دو بیمار درشهرستان همدان و شهرستان اسدآباد بعد از انجام تست‌های مربوطه مشخص شد که به بیماری وبا مبتلا شده‌اند.

وی بیان کرد: بیماران مبتلا می‌توانند طیفی از علائم را به صورت خفیف، متوسط و شدید داشته باشند، که معمولا این بیماران تهوع، اسهال و استفراغ دارند؛ اسهال در نوع بیماران اسهالی همراه با دل‌پیچه و شکم درد است اما در بیماران مبتلا به وبا، شکم درد وجود ندارد همچنین حجم دفع مدفوع و تعداد دفع، بسیار زیاد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در رابطه با درمان این بیماری اذعان کرد: وبا، درمان پیچیده ندارد و مهم این است که فرد بیمار به موقع و قبل از شدت بیماری به پزشک مراجعه کرده، همچنین مهمترین رکن درمان این است که آب کافی به اندازه نوشیده و جایگزین شود؛ همچنین به دلیل از دست دادن املاح، بیمار دچار ضعف می‌شود پس باید املاح نیز جایگزین شود.

دکتر ترکمان اسدی اظهار کرد: افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابتی، سرطانی،  پیوندی و دیالیز ممکن است نوع شدیدی از بیماری را تجربه کنند همچنین کودکان و سالمندان نیز از گروه‌های حائز اهمیت هستند چراکه ممکن است علائم را کامل گزارش نکنند.

وی تاکید کرد: دو دسته راه مستقیم و غیرمستقیم برای ابتلا به  بیماری وبا وجود دارد که در راه مستقیم ممکن است افراد به وسیله بیمار آلوده، که بهداشت فردی را رعایت نمی‌کند درگیر شوند، ولیکن در راه غیرمستقیم ابتلا به وبا، با استفاده از مواد غذایی آلوده است بنابراین مواد غذایی و آشامیدنی می‌توانند منبع آلودگی باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود:  مصرف غذای بیرون از منزل، پخت طولانی و نگه داشتن طولانی غذا توصیه نمی‌شود، همچنین شست‌وشوی میوه و سبزیجات حائز اهمیت است  و لازم است که ظروف در آب سالم شسته شوند چراکه می‌توانند منبع آلودگی باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن