سلامت و پزشکی

۸۲ درصد حیوان‌گزیدگی‌ها در همدان مربوط به سگ‌های صاحب‌دار است


رئیس‌گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از ثبت ۲۰۰۷ مورد حیوان‌گزیدگی در سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: ۸۲ درصد از آمار گزش‌ها مربوط به سگ‌های صاحب دار(خانگی یا گله) بوده است.

سیدجلال‌الدین بطحایی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین اظهار کرد: سال گذشته روزانه ۲۱ مورد حیوان گزیدگی در سطح استان به مراکز درمان پیشگیری از هاری مراجعه کردند به طوریکه در مجموع ۷۶۸۲ مورد حیوان‌گزیدگی گزارش شد به طوریکه همدان ۲.۹ درصد از حیوان‌گزیدگی‌های کل کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: ۴۵ درصد از این حیوان گزیدگی در مناطق شهری و ۵۵ درصد در مناطق روستایی رخ داده، ۷۵ درصد مربوط به سگ، ۲۱ درصد گربه و مابقی مربوط به سایر حیوانات است. ۸۲ درصد از آمار گزش‌ها مربوط به سگ‌های صاحب دار(خانگی یا گله) بوده است.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان مطرح کرد: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نیز ۱۹۱۴ مورد حیوان گزیدگی داشتیم که این رقم در سه ماه نخست سال جاری به ۲۰۰۷ مورد افزایش یافته که خوشبختانه از سال ۹۹ تاکنون در استان هیچ یک از موارد حیوان گزیدگی منجر به فوت نشده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۴ مورد مرگ به علت حیوان گزیدگی و ابتلا به بیماری هاری در کشور گزارش شده که خوشبختانه در همدان موردی نبوده است، خاطرنشان کرد: عدم کنترل سگ ها و غذا دادن انسان ها به حیوانات ولگرد و ارتباط بیشتر انسان ها با حیوانات به ویژه در مناطق شهری یکی از علل افزایش حیوان گزیدگی است.

بطحایی اضافه کرد: بیشتر گزارش ها از ۶ صبح تا ۶ عصر اتفاق می افتد، با توجه به اینکه در روستاها از سگ ها به عنوان نگهبان استفاده می شود، تأکید می‌کنیم سگ ها در طول روز بسته نگهداشته شوند.

وی تصریح کرد: مراکز ارائه دهنده خدمات پیشگیری از هاری به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت و واکسیناسیون رایگان برای افرادی است که در معرض حیوان گزیدگی قرار گرفته اند اما در صورت بروز حیوان گزیدگی اقدامات اولیه از جمله شست‌وشوی محل گزیدگی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب و صابون و ضدعفونی انجام گیرد و برای واکسیناسیون اقدام شود.

بطحایی یادآور شد: در صورتی که در همان لحظات اولیه محل گزش با آب و صابون شست وشو داده شود و پس از آن نیز با مراجعه به مراکز مربوطه، برای تزریق واکسن و سرم اقدام شود، می توان به نجات جان فرد و پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری در او امیدوار بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن