اجتماعیسلامت و پزشکی

برای دیدن فردا به چشمانم نیاز دارم/ لزوم غربالگری برای سلامت چشمان فرزندانمان

کارشناس معاونت پیشگیری بهزیستی استان همدان از آغاز غربالگری بینایی برای کودکان 3 تا 6 سال در استان خبر داد.

حجت الله حاتمی در گفت‌و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین عنوان کرد: برنامه غربالگری بینایی از قدیمی‌ترین برنامه‌های سازمان بهزیستی از دهه 70 بوده است، این برنامه با هدف پیشگیرانه ارتقایی در نظر گرفته شده است و صرفا برای افرادی که در بهزیستی پرونده دارند تخصیص داده نشده است.

وی اذعان کرد: طبق تحقیقات 3 تا 6 سال سن طلایی برای مداخلات بینایی است و در صورت بروز هرنوع مشکلی در این سن با کم‌ترین هزینه و حداکثر اثر بخشی می‌توان نسب به درمان آن اقدام کرد، از والدین تقاضا می‌کنیم تا برای انجام غربالگری فرزندان خود به یکی از مراکز ما مراجعه نمایند.

این کارشناس با اشاره به اینکه 55 پایگاه غربالگری در سطح استان آماده خدمت رسانی به مردم است بیان کرد: جامعه هدف ما برای موضوع غربالگری بینایی تمامی کودکان 3 تا 6 ساله است، در سال 1401 متولدین نیمه دوم سال 95 و تمامی متولدین سال‌های 96،97 و 98 مورد غربالگری قرار گرفتند.

کارشناس معاونت پیشگیری همدان اذعان کرد: برای مناطقی که صعب العبور بوده و یا روستاهایی که امکان دسترسی آسان به شهر را ندارند، تیمی از غربالگرها در نظر گرفته شده است، تیم حاضر به این مکان‌ها رفته و در مراکز کودک و مساجد غربالگری بینایی کودکان را انجام می‌دهند.

حاتمی تاکید کرد: سال‌های قبل از کرونا غربالگری صرفا در آبان و آذر ماه انجام می‌شد، اما با وجود بیماری کرونا، طبق شیوه‌نامه‌های بهداشتی به دلیل جلوگیری از ازدحام جمعیت این برنامه از اردیبهشت ماه آغازه شده و همچنان نیز ادامه دارد.

وی افزود:هنگامی که کودک بعد از غربالگری سالم باشد کارت سلامت به آن تعلق می‌گیرد، ولی در صورتی که مشکلاتی اعم از تنبلی چشم در کودک دیده شود به بینایی سنج‌هایی که بهزیستی با آن‌ها قرارداد دارد جهت معاینه به صورت رایگان معرفی می‌شوند.

این کارشناس تایید کرد: در سطح دوم غربالگری بینایی هزینه ویزیت توسط بهزیستی پرداخت شده و خدمات به صورت رایگان انجام می‌شود، اگر بینایی سنج تشخیص دهد که مشکل جدی تری برای کودک وجود دارد مداخلات تخصصی برای آنان انجام صورت می‌گیرد.

حاتمی اظهار کرد: در سطح دو و سه غربالگری 550 هزار تومان کمک هزینه خرید عینک در نظر گرفته شده و در صورت بروز مشکل جدی و نیاز به عمل جراحی برای هر چشم 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است؛ همچنین کودکان مشکوک هر 15 یکبار مجددا بررسی می‌شوند.

کارشناس معاونت پیشگیری بهزیستی استان همدان اظهار کرد: در سال گذشته 46 هزار نفر برای غربالگری از سوی کشور تعیین شده بود که ما از این تعداد 40 هزار نفر را غربال کردیم، امسال نیز این عدد تعیین شده به 100 هزار نفر رسیده و ما تا کنون 24 هزار نفر را مورد غربالگری قرار داده‌ایم.

حاتمی اذعان کرد: متاسفانه یک سری موازی کاری‌ها در استان وجود دارد که مانع انجام غربالگری متناسب با مقدار تعیین شده از سوی کشور می‌شود؛ از آنجایی که این برنامه در آموزش و پرورش و پایگاه‌های سلامت علوم پزشکی انجام می‌شود والدین دیگر تمایلی به انجام غربالگری در مراکز تحت نظر بهزیستی نداشته و همین امر موجب کاهش تعداد مراجعین به مراکز ما خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن