اجتماعی

ملایر؛ شهری شناخته شده در تمام دوران تاریخ/افتتاح فاز نخست مجموعه دستکند زیرزمینی سامن

فرماندار ملایر با بیان اینکه این شهرستان سابقه تاریخی ریشه‌داری دارد و بخشی از شناسنامه بزرگ ایران بزرگ است، گفت: ملایر، شهری شناخته شده در تمام دوران تاریخ است و مجموع ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی، این شهرستان را در یک سکوی پرش قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین ؛ سلمان اسماعیلی پنجشنبه هشتم دی‌ ماه، در نشست شورای ادای و هماسش تخصصی هنرمندان صنایع دستی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، افزود: ارگ تاریخی نوشیجان به دوران مادها برمی‌گردد و این شهرستان با وجود چنین آثار کهن تاریخی، یکی از مادستان‌ترین نقاط ایران است.

وی اظهار کرد: شهر زیرزمینی دستکند سامن مربوط به دوران اشکانی است و تاکنون ۳۶۰ اثر تاریخی کشف و شناسایی و ثبت شده که معادل ۱۹ درصد آثار ثبت شده استان همدان است.

فرماندار ملایر ادامه داد: ۱۲ هزار و ۳۰۰ هنرمند مشغول به فعالیت هستند و ملایر در بین معدود شهرهای جهان ایران است که ۲ ثبت جهانی در صنعت مبلمان منبت و انگور دارد.

وی با بیان اینکه دستان اعجازافرین هنرمندان این شهرستان خلق آثار کردند و نام ملایر را در بلندای ایران ثبت و ضبط کردند، خاطرنشان کرد: ۱۳ اثر ناملموس تاکنون به نام ملایر ثبت شده و هنر مرواربافی آن ثبت ملی شده است.

اسماعیلی ادامه داد: مجموع این ظرفیت‌های تاریخی‌، طبیعی و انسانی امروز ملایر را در یک سکوی پرش قرار داده که از حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی می‌تواند اشتغالزایی و درآمدزایی ایجاد کند.

گفتنی است؛ امروز فاز نخست مجموعه دستکند زیرزمینی سامن با حضور “سید عزت‌الله ضرغامی” وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی افتتاح و برای بازدید گردشگران مهیا شد.
همچنین از فرش نقشه جوزان “سید اسماعیل حسینی نسب” توسط وزیر میراث فرهنگی در نشست شورای اداری شهرستان ملایر رونمایی شد، این فرش دارای نشان ملی است و از پشم دست ریس و رنگ کاملا گیاهی بافته شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن