سلامت و پزشکیسیاسی

دیدار اساتید دانشگاه علوم پزشکی با نماینده ولی فقیه

اساتید دوره ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی همدان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر امام همدان دیدار کردند. 

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، آیت اله شعبانی نماینده ولی فقیه در استان همدان در دیدار با استادان دوره ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی همدان ضمن قدردانی از اساتید و پرسنل این مجموعه به ویژه کادر درمان در خدمت‌رسانی به مردم اظهار داشت: بسیاری از مشکلات و گرفتاری های انسان در عالم به دلیل عدم شناخت صحیح از شخصیت انسان است به همین علت، آیات و روایات بسیاری تاکید دارند که هرکس خود را بشناسد خدای خود را شناخته است.

وی با بیان اینکه سلامت نفس، سلامت جامعه را در پی دارد، عنوان کرد: در این سیر ابدی زندگی دنیوی و اخروی، شناخت انسان مسأله مهمی است و در این مسیر جسم، مرکب حرکت است اما در مسیر کمال آدمی، باید باطن هم سالم باشد، مقرر شد انسان خلیفه خداوند بر روی زمین باشد تا هرکس خلیفه را دید انگار خدا را دیده باشد بر این اساس، خداوند به انسان علم داد و برای این علم، ملائکه در برابر انسان خضوع کردند.‌

امام جمعه شهر همدان ادامه داد: ۷۸۲ بار در قرآن ، موضوع علم مطرح شده است و تمام عوالم موجود در وجود انسان قرار داده شده که اگر در این ظرفیت عظیم تدبر نشود بسیاری از ظرفیت ها از دست می‌رود اما به فعلیت رساندن این ظرفیت‌ها نیازمند مربی و استاد است. 

وی بیان کرد: نقش استاد و مربی، به فعلیت رساندن استعدادهای درونی انسان است بنابراین لازم است بیشتر به خود فکر کنیم زیرا عالم، عالم تربیت است و نفس را باید به نحوی تربیت کنیم که عظمت وجود انسان پدیدار شود. 

** یکی از پایه های شکل‌گیری تمدن، علم است**

آیت اله شعبانی با اشاره به اینکه یکی از پایه های شکل‌گیری تمدن، علم است عنوان کرد: سیر رشد تمدن اسلامی بعد از حمله مغول دچار انحطاط شد و تمدنی که در آن حتی در دانشگاه جندی شاپور، جراحی چشم انجام می‌شد دچار زوال شد.‌

وی با بیان اینکه یکی از واجبات جامعه اسلامی در فقه ما تربیت پزشک است تبیین کرد: مناظره، مباحثه، تدریس و فراگیری علوم مختلف از جمله پزشکی توصیه‌های اسلام است که در همه عرصه‌ها بر آن تاکید دارد. 

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه امروز ما در عرصه‌های پزشکی در دنیا حرف برای گفتن داریم و بزرگترین جراحان و متخصصان در کشور طبابت دارند، ادامه داد: خودباوری‌ها در جامعه ما از دست رفته و فضایی ایجاد شده که شعار ما می‌توانیم را کمرنگ کرده است. 

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از خصوصیات تمدن شیعی این است که بر محوریت انسان کامل شکل می‌گیرد و تا انسان کامل در رأس امر قرار نگیرد، تمدن مدنظر شکل نخواهد گرفت، ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد دستیابی تمدن بزرگ اسلام به جایگاه شایسته خود باشیم.  

**اذعان وزارت بهداشت به پیشرفت مطلوب پروژه های عمرانی حوزه سلامت در استان همدان**

دکتر مجذوبی رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این نشست صمیمانه به بخشی از فعالیت‌های انجام شده طی یک سال گذشته در دانشگاه اشاره و اظهار کرد: استان همدان به اذعان وزارت بهداشت در پروژه‌های عمرانی حوزه سلامت پیشرفت خوبی دارد و گواه این امر، پیشروی و تسریع در روند بهره‌برداری و ساخت پروژه‌هایی نظیر ساختمان جدید بیمارستان فاطمیه، بیمارستان اکباتان و مرکز جامع سرطان است. 

وی همچنین به جانمایی بیمارستان هزار تختخوابی اشاره و بیان کرد: محل احداث بیمارستان هزار تختخوابی در حدود ده الی دوازده هکتار در محدوده بلوار آیت اله نجفی پیشنهاد شده که به زودی مسأله محل این مرکز مشخص و کلنگ‌زنی خواهد شد.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با اشاره به افتتاح ساختمان جدید بیمارستان فاطمیه طی سفر وزیر بهداشت به استان همدان عنوان کرد: امروز با حضور معاون رییس جمهور، بازدیدهایی از پروژه‌های بیمارستان اکباتان که 98.5 درصد پیشرفت دارد و مرکز جامع سرطان که با نصب دزیمتری وارد مرحله جدیدی از پیشرفت روند کار خود شده است، صورت گرفت. 

وی از اجرای بزرگترین مناقصه عمر دانشگاه در مرکز جامع سرطان خبر داد و تصریح کرد: این مناقصه با رقم ۳۶۴میلیارد تومان برگزار شد و پیمانکار پروژه مشخص گردید و ادامه روند کار از روزهای آتی دنبال خواهد شد و خوشبختانه امروز مهندس منصوری معاون رییس جمهور با حضور در این مرکز قول تزریق منابع جدید و حمایت بیشتر از اجرای پروژه داد.‌

دکتر مجذوبی در بخش دیگری از سخنان خود به کمبود فضای فیزیکی در حوزه آموزشی دانشگاه اشاره و تبیین کرد: دانشگاه با همه ظرفیت‌های رو به رشد خود نیاز به فضای فیزیکی و آموزشی بیشتری برای پذیرش ظرفیت‌های جدید دارد.  

وی همچنین بیان کرد: در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی، پیگیری‌های لازم در جهت اخذ مجوز پارک علم و فناوری با همه ظرفیت‌ها انجام شده که با راه اندازی این مجموعه بستری بسیار مطلوب برای اساتید و افرادی که جویای فضای پژوهشی هستند فراهم می‌شود. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در حوزه بین الملل دانشگاه نیز به دنبال ارتقا به پردیس بین الملل هستیم و به لطف خداوند در حوزه دانشجویی و فرهنگی با علاقه و انگیزه بسیار بالا اقدامات مهم و مؤثری در دست اقدام است تا جایی که حتی تشکل‌هایی که تا مرز انحلال رفته بودند فعال شدند و محیط شادابتری برای بروز و ظهور آنها فراهم شده است. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن