سلامت و پزشکی

ابلاغ و اجرای سند بیماری‌های غیرواگیر استان مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با تأکید بر لزوم مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان در اجرای سند بیماری‌های غیرواگیردار گفت: ابلاغ و اجرای این سند باید در راستای حفظ و تأمین سلامت مردم استان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین دکتر غلامرضا فریدونی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان ضمن قدردانی از دانشگاه برای برپایی مستمر و مؤثر جلسات این کارگروه اظهار کرد: خط قرمز دولت و استاندار همدان، سلامت مردم است و بر این اساس هر آنچه با سلامت مردم در تعارض باشد حذف می‌شود.

وی به دستورالعمل نخست این کارگروه در حوزه آلودگی هوا اشاره و بیان کرد: سردار فرجی در قرارگاه زیست محیطی استان به شدت به دنبال فیلترهای کاهنده آلودگی هوا هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استان با اشاره به اینکه سلامت مردم به موضوع آلودگی هوا گره خورده است بنابراین باید با حساسیت و دقت بالا در این جلسات مورد بررسی و توجه قرار گیرد، گفت: در این راستا راهنمایی و رانندگی باید کنترل و نظارت بیشتری در چارچوب قوانین بر خودروهایی که آلودگی محیطی و صوتی ایجاد می‌کنند داشته باشد.

وی در ادامه به دیپلماسی مؤثر دولت در کاهش تنش‌ها و بازگشایی سفارت‌خانه‌های ایران و عربستان اشاره کرد و افزود: این دیپلماسی مؤثر بر فضای عمومی جامعه و در جوّ سیاسی و اقتصادی کشور تأثیر مثبت داشته است اما متأسفانه بازتاب اخبار منفی بیش از بازتاب اخبار مثبت در جامعه شیوع دارد در حالی که انعکاس گسترده همین رویکرد مثبت می‌تواند در آرامش جوّ روانی جامعه اثرگذار واقع شود.

دکتر فریدونی در ادامه با بررسی مسائل مرتبط با سند بیماری‌های غیرواگیردار استان خاطرنشان کرد: لازم است کلیه دستگاه‌های اجرایی سند بیماری‌های غیرواگیر استان را مورد بررسی قرار داده و منطبق با شرایط دستگاه مربوطه اجرا کنند و ظرف مدت 3 ماه گزارش عملکرد خود را در این زمینه به مدیریت امور اجتماعی استانداری ارجاع دهند.

**طرح‌های کلان توسعه باید پیوست سلامت داشته باشند

دکتر حبیب معصومی رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان نیز در این جلسه به لزوم توجه به موضوع آلودگی صوتی به عنوان یکی از موارد مورد تأکید در سلامت روان شهروندان تأکید کرد و گفت: گاهی برخی افراد با ایجاد تغییرات در سیستم صوتی خودروها موجب آزار روانی و شنوایی شهروندان می‌شوند که این موضوع باید مثل مسأله آلودگی هوا مورد توجه و بررسی قرار گیرد و با راهکارهای قانونی که در قوانین راهنمایی و رانندگی پیش‌بینی شده با آن مقابله گردد.

وی در ادامه به آلایندگی صنایع و کارخانجات در استان اشاره و عنوان کرد: طرح‌های کلان توسعه اعم از نیروگاه، کارخانجات، کارگاه‌های تولیدی و حتی گلخانه‌های بزرگ باید قبل از احداث و راه‌اندازی و بعد از آغاز به فعالیت، پیوست سلامت داشته باشند و شعار سلامت واحد (سلامت محیط زیست و موجودات زنده) را با هم در طرح توسعه‌ای ببینند.

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تبیین کرد: از بدو شکلگیری کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تاکنون 39 جلسه در سطح استان و شهرستان‌ها تشکیل شده‌ و از آبان‌ماه سال جاری که راه‌اندازی مجدد این کارگروه در دستور کار قرار گرفته است 50 دستور کار و محور مهم سلامت در استان بررسی و تدوین شده که در جلسات آتی به هریک پرداخته می‌شود.

وی در پایان از تدوین بسته خدمات سلامت کارمندان خبر داد و افزود: این بسته به دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ می‌شود تا با میزان خطرسنجی محیطی در هر موقعیت شغلی بررسی و اجرایی شود.

**مشکلات قلبی و عروقی، عامل بیش از 70 درصد مرگ و میرهاست

دکتر رستمی معاون غذا و داروی دانشگاه نیز در این جلسه موضوع سلامت و مرگ و میر را مورد توجه قرار داد و گفت: براساس آمارهای ارائه شده در همین کارگروه بیش از ۷۰درصد از مرگ و میرها در اثر مشکلات قلبی و عروقی است که بسیار حائز اهمیت است و در همین راستا توجه به مصرف غذای سالم، ورزش و داشتن تحرک و زندگی سالم از نکات قابل توجه است.

دکتر رستمی موضوع غذا را در مبحث سلامتی بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: مصرف بیش از حد نمک، چربی و شکر در مواد غذایی موجب بیماریهای قلبی و عروقی می شود که در این زمینه تلاش شده است مصرف نمک در نانوایی ها به حداقل برسد. وی باردیگر بر لزوم نظارت جدی بر عملکرد نانوایی‌ها تأکید کرد و گفت: در برخی از نانوایی‌ها جهت بالا بردن کیفیت آرد موجود، از نمک بیشتر از حد مجاز استفاده می‌کنند که همین امر موجب افزایش ریسک بیماریهای قلبی و عروقی می‌شود.

دکتر طهماسبی معاون درمان دانشگاه، از ارائه 2 میلیون نفر خدمات ویزیت سرپایی و بستری خبر داد و افزود: بعد از مشکلات قلبی و عروقی، سرطان‌ها مهمترین عامل فوت در گروه بیماری‌های غیرواگیردار به شمار می‌روند که تغذیه ناسالم، آب و هوا و کم‌تحرکی از مهمترین عوامل آن محسوب می‌گردند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در بهترین حالت ممکن می‌توانند 25 درصد در حفط سلامت مردم تأثیرگذار باشد گفت: ارتقای شرایط سلامتی در افراد مستلزم فعالیت اثرگذار و مشارکت دیگر دستگاه‌ها از جمله محیط زیست، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و … است.

در ادامه دکتر میرمعینی مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه نیز با اشاره برگزاری جلساتی با 12 نماینده از دیگر دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه تدوین سند بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: مصرف الکل و دخانیات، نداشتن فعالیت بدنی مناسب، رژیم غذایی نامناسب از جمله عواملی است که بر شیوع این دسته از بیماری‌ها تأثیر مستقیم دارند.

وی از تدوین این سند و ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی استان خبر داد و افزود: در این راستا لازم است کارگروه اجرای سند بیماری‌‌های غیرواگیر در تمام ادارات شکل گیرد و مصوبات آن با بومی‌سازی در هر اداره اجرا شود.

دکتر میرمعینی همچنین به تطبیق اهداف این سند با سند ملی و سند سازمان جهانی بهداشت اشاره و عنوان کرد: بسیاری از این اهداف با دیدگاه‌های کلی و جزئی در هر منطقه بررسی و تحلیل شده و سند استانی نیز با شرایط استان مورد تدوین و بررسی قرار گرفته است که در برخی موارد با سند ملی و جهانی تطابق هدف دارد اما بسیاری از اهداف آن با درنظر گرفتن وضعیت سلامت استان و شرایط اقلیمی تدوین شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن