اجتماعیکشاورزی

سرمازدگی بهاره در 6550 هکتار در ملایر

مدیر جهاد کشاورزی ملایر از خسارت 43 میلیارد تومانی سرمازدگی بهاره به محصولات باغی و زراعی ملایر خبر داد و گفت: خسارات وارد شده حدود شش هزار و ۵۵۰ هکتار از سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان ملایر را شامل می شود.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ یوسف کاکاوند میزان خسارات وارد شده ناشی از سرمازدگی در محصولات باغی را بین ۴۰ تا ۶۵ و محصولات زراعی را بین ۱۰ تا ۴۰ درصد اعلام کرد و افزود: محصولات باغی این شهرستان همچون بادام آبی و دیم، هلو، شلیل، زردآلو، آلو و گردو، در مجموع با سطح چهار هزار و ۴۱۵ هکتار خسارت دیده اند.

وی از خسارت ۶۵۰ هکتاری باغات بادام آبی معادل ۶۰ درصد خبر داد و گفت: ۱۰۳۳.۵ تُن محصول با برآورد ریالی بیش از ۶۲۰ میلیون ریال خسارت دیده است.

کاکاوند خاطرنشان کرد: میزان خسارت ۱۴۵۰ هکتار از اراضی باغات بادام دیم که ۶۵ درصد از سطح باغ‌های بادام دیم این شهرستان شامل می‌شود، ۳۳۷ میلیون ریال است.

وی با بیان اینکه میزان خسارت باغ‌های هلو ۱۸۵به وسعت هکتار ،۵۹ میلیون ریال برآورد شده است، اظهارکرد: ۹۵ هکتار از باغات شلیل معادل ۶۰ درصد خسارت دیده که ۷۸ میلیون ریال خسارت به این باغات وارد شده است.
مدیر جهاد کشاورزی ملایر گفت: باغ‌های زردآلو با تخمین ۸۱۹ تُن محصول و ۱۲۰ هکتار سطح زیر کشت معادل ۶۵ درصد باغات زردآلوی شهرستان ، میزان ۹۸ میلیون ریال خسارت دیده است.

کاکاوند با بیان اینکه ۱۹۵ هکتار از باغ‌های آلو در این شهرستان با ۱۱ هزار و۲۶۱ تُن محصول دچار سرمازدگی شد، افزود: ۵۵ درصد از سطح باغ‌های آلو با میزان برآورد ریالی یک‌ میلیارد و ۳۵۱ میلیون ریال خسارت دید.

وی با اشاره به خسارت سرمازدگی به ‌هزار و ۷۲۰ هکتار از باغ‌های گردو نیز گفت: ۳۵ درصد از باغ‌های گردوی ملایر متحمل خسارت سرمازدگی بهاره شد که میزان خسارت ۲ میلیارد و ۴۹۲ میلیون ریال برآورد شده است.

این مقام مسئول درباره خسارت سرمازدگی به محصولات زراعی این شهرستان نیز گفت: سطح زیر کشت گندم آبی ۷۹۰۰ هکتار است که از این میزان ۵۵۰ هکتار دچار خسارت سرمازدگی شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر با بیان اینکه ۱۰ درصد از سطح زیر کشت گندم آبی با برآورد ریالی ۳۳ میلیارد ریال متحمل خسارت سرمازدگی بهاره شد، افزود: گندم دیم نیز با سطح زیر کشت ۳۳ هزار و ۵۰۰ هکتار، دچار خسارتی در سطح ‌هزار و ۱۰۰ هکتار معادل ۱۵ درصد با برآورد ریالی ۱۶۵ میلیارد ریال شد.

وی ادامه داد: از سطح زیر کشت هفت هزار و ۵۰۰ هکتار جو آبی، ۴۰۰ هکتار معادل ۱۰ درصد با برآورد ریالی ۲۲۴ میلیارد ریال خسارت دید، ادامه داد:سطح زیر کشت یونجه آبی این شهرستان ۱۱ هزار و ۴۰۰ هکتار است که ۵۰ هکتار معادل ۱۰ درصد با برآورد ریالی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال متحمل خسارت سرمازدگی بهاره شد.

کاکاوند سطح زیر کشت کلزا آبی در این شهرستان را ۲۰۳ هکتار با میانگین تولید ۲۵۰۰ کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و افزود: ۳۷.۵ هکتار معادل ۴۰ درصد از محصول کلزا در ملایر متحمل خسارت شد که میزان خسارت ۹۲۵ میلیون ریال برآورد شده است.

کاکاوند با اشاره به اینکه شهرستان ملایر دارای بیش از ۶۰ هزار هکتار اراضی دیم و آبی و ۸.۹ درصد اراضی زراعی کشاورزی استان همدان و بیش از ۱۶ هزار هکتار اراضی باغی است، یادآور شد: در مجموع از ۶۰ هزار و ۵۰۳ هکتار محصولات زراعی ملایر، در وسعت ۲۱۳۷.۵ هکتار بر اثر سرمازدگی بهاره دچار خسارت شده است .

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن