کشاورزی

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از باغات سرمازده ملایر

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و چند تن از معاونین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو برای بررسی حجم خسارت های وارده به باغات و مزارع شهرستان و همچنین پیگیری پروژه های فعال ملی، به ملایر سفر کردند.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ حجت‌الاسلام‌ احد آزادی‌خواه در این رابطه افزود: این سفر به ‌صورت ویژه به منظور بررسی وضعیت سرمازدگی کشاورزی و باغات ملایر انجام شد.

وی به خسارت سرمای بهاره به کشاورزی و بخصوص باغات انگور ملایر اشاره کرد و گفت: بررسی وضعیت سد کلان و آب شرب ملایر، نیروگاه 500 مگاواتی، فاضلاب و سایر پروژه‌های مرتبط از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

نماینده مردم ملایر بازدید از سد کلان، باغات ملایر و پروژه‌های در دست احداث مرکز پرتودهی، نیروگاه 500 مگاواتی، دامداری شستا و دیگر پروژه‌های مرتبط با بخش کشاورزی از برنامه‌های این سفر عنوان کرد و افزود: در پایان این سفر جلسه جمع‌بندی و تصویب مصوبات این سفر، برگزار شد.

در حاشیه بازدید از وضعیت باغات ملایر، معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به خسارت ۷۰ درصدی باغات انگور این شهرستان به علت سرمازدگی اردیبهشت ماه امسال، گفت: تلاش می کنیم تا تسهیلات مورد نیاز را از محل اعتبارات ستاد مدیریت بحران تأمین و پرداخت کنیم.

محمدمهدی برومندی اظهار کرد: تلاش می کنیم از طریق وزارت جهادکشاورزی، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه با کمک نمایندگان مجلس، برای جبران بخشی از خسارت‌هایی که به باغداران و کشاوزان ملایری وارد شده، تسهیلاتی ایجاد کنیم.

وی به بخشودگی تسهیلات بانکی و بدهکاری باغداران در بانک‌ها که سر رسید آنها فرارسیده است، اشاره و خاطرنشان کرد: با پرداخت این تسهیلات باغداران می توانند نسبت به اصلاح و احیای باغ‌ها اقدام کنند.

برومندی با تأکید بر اینکه کشاورزان حتما باید از نظام بیمه‌ای و ظرفیت بیمه‌ای استفاده کنند تا بخش کوچکی از خسارت‌های وارده را جبران کند، گفت: تلاش ما بر این است تا دوباره این باغ‌ها احیاء شود و نهاده‌های کشاورزی از جمله کود، اوره، فسفاته و پتاسه به طور ویژه در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در بحث بیمه محصولات کشاورزان، در بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیمه را با جدیت دنبال کردیم، گفت: اعتبارات خوبی برای بیمه محصولات کشاورزی گذاشتیم تا کشاورزان با میل و رغبت محصولات خود را بیمه کنند.

محمدجوادعسگری با اشاره به اینکه رویکرد ما این است که صفر تا صد در راستای امنیت غذایی، اشتغال و صادرات محصولات کشاورزی به دنبال منافع کشاورز باشیم، افزود: دستگاه‌های متولی همچون بیمه و بانک باید مکلف شوند چنانچه اتفاقی چون سرمازدگی برای محصولات کشاورزی افتاد، در اسرع وقت نسبت به پرداخت بیمه اقدام کنند.

وی به خسارت سنگین باغات انگور ملایر به واسطه تنش سرمایی اشاره کرد و یادآور شد: حدود ۱۰ هزار هکتار از سطح این باغ‌ها از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند.

گفتنی است؛ در این بازدید یک روزه موضوع خسارت سرمازدگی باغات، طرح فراز و حقابه سد کلان شهرستان ملایر مورد بررسی قرار گرفت.

پیرو خسارت سنگین سرمازدگی باغ‌های شهرستان ملایر، در نشستی با حضور فرماندار ملایر، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم ملایر در مجلس، معاون امور باغبانی و معاون اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی، معاون وزیر نیرو، معاون سازمان منابع طبیعی کشور، معاون سازمان تعاون روستایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان و معاونین، مدیر کل منابع طبیعی استان، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ملایر و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی، وضعیت خسارت سرمازدگی باغ‌های این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست مقرر شد یکشنبه هفته آینده در جلسه‌ای مجزا با حضور وزاری جهاد کشاورزی و نیرو، مسئولان مرتبط در وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، بانک مرکزی و مسئولان استانی و شهرستانی، ضمن بررسی موضوع سرمازدگی باغات به ویژه باغات انگور، گردو و آلبالو، تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.

در این سفر یکروزه، معاونان وزیر جهاد کشاورزی و نیرو و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، از سد کلان، باغات آلبالو، گردو و انگور بخش زند و باغات انگور درّه جوزان و میزان خسارت‌های وارده به محصولات باغی شهرستان ملایر بازدید کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن