اجتماعیورزشی

صدای ناشنوایان دور از گوش مسئولان

دو خواهر ناشنوای همدانی با برخورداری از عناوین جهانی در رشته کاراته، این روزها با مشکل محل تمرین روبرو هستند و شاید همین موضوع موجبات دوری این قهرمانان از دنیای حرفه‌ای را فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین، در مراسم تجلیل از قهرمانان فراملی همدان که هفته گذشته در استانداری برگزار شد، نام دو خواهر ناشنوا با کسب عنوان قهرمانی در رشته کاراته حاضرین در سالن را وادار به تشویق ویژه کرد.

زهرا و فاطمه ملکوتی خواهران ناشنوای همدانی که سال‌هاست در رشته کاراته فعالیت دارند، نزدیک به یک سال است که در کنار این رشته ورزشی به جودو هم روی آورده و اتفاقا در همین مدت یک سال موفق به کسب عناوین استانی در جودو شده‌اند.

موضوعی که بیانگر آن است این دو ورزشکار ارزنده می‌توانند در جودو هم موفقیت‌های آسیایی و جهانی را مثل کاراته تکرار کنند. البته به شرطی که شرایط و زیرساخت‌های لازم برای این دو قهرمان ناشنوای استان فراهم باشد.زهرا خواهر بزرگ‌تر این خانواده در کاراته عنوان سومی جهان را به دست آورده و امسال در مسابقات جودو استان هم قهرمان شده است.

فاطمه هم در مسابقات جهانی کاراته عنوان قهرمانی را تصاحب کرده و در رقابت‌های قهرمانی جودو استان، امسال بعد از خواهر بزرگ‌تر خود بر سکوی دوم ایستاده است.با این حال و پشت این موفقیت‌های تحسین‌برانگیز خواهران ناشنوای همدانی، واقعیت تلخی خوابیده که ممکن است موجب کناره‌گیری این قهرمانان از دنیای حرفه‌ای ورزش را فراهم کند.

زهرا و فاطمه که پدر و مادرشان اصالتا همدانی نیستند، برای تمرین با مشکل سالن و محل مناسب تمرین روبرو هستند. این خانواده در روستای انصارالامام واقع در چند کیلومتری مرکز همدان سکونت دارند و دختران افتخارآفرین باید برای تمرین هرروز مسافت چند کیلومتری را طی کرده و به شهر مریانج برسند و در سالن این شهر تمرینات خود را پیگیری کنند.طبیعتا این رفت و آمد برای دختران توانیاب به‌خودی خود مشکل است. چه برسد به اینکه کاراته به‌خصوص در حوزه ناشنوایان درآمد ندارد یا اگر هم داشته باشد چنان ناچیز است که حتی هزینه ایاب و ذهاب این دو خواهر را تامین نمی‌کند.

بر همین مبنا می‌طلبد تا هیات ورزشی ناشنوایان صدای قهرمانان خود را به گوش مسئولان بالادستی برساند تا برای این مشکل بزرگ چاره‌اندیشی کنند.

با صحبت‌های نماینده ولی‌فقیه در استان در مراسم تجلیل از قهرمانان فراملی استان مبنی بر اینکه حمایت از قهرمانان نباید به کارت هدیه و جایزه خلاصه شود، توقع این است که مسئولان خارج از نوبت مشکل این قهرمانان خوب استان را حل کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن