اجتماعی

برخورد با عشایر غیرمجاز در ارتفاعات روستاها

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر گفت: در راستای صیانت و حفاظت از اراضی ملی، با عشایر غیرمجاز در ارتفاعات روستاهای دره چنار و بید کرپه واقع در مرز شهرستان ملایر و بروجرد، بخش زند و حوزه سد کلان شهرستان ملایر، برخورد قانونی شد.

جواد زنگنه در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین؛ افزود: با توجه به حضور عشایر غیرمجاز در برخی از مراتع شهرستان ملایر و لزوم حفاظت و صیانت از مراتع، یگان ویژه حفاظتی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با همکاری و حضور پرسنل پاسگاه انتظامی مهدویه برای چندمین بار به محل اعزام شدند و عشایر حاضر در محل را به خارج از مرزهای شهرستان هدایت کردند .

وی اظهارکرد: این مأموریت با همکاری پاسگاه انتظامی مهدویه و پاسگاه ویژه حفاظتی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر و با حضور فرمانده و پرسنل پاسگاه انتظامی مهدویه و پیگیری بخشدار زند انجام شد.

این مقام مسئول در ادامه از توقیف خودروهای حامل گوسفند عشایر غیرمجاز در مراتع روستای دره راست از توابع بخش زند و حوزه سد کلان ملایر، در راستای صیانت و حفاظت از اراضی ملی خبر داد.

زنگنه گفت: با توجه به حضور عشایر غیرمجاز در مراتع شهرستان ملایر و لزوم حفاظت و صیانت از مراتع ، یک دستگاه نیسان فاقد پلاک و دو کامیون حامل گوسفند عشایر غیرمجاز در مراتع روستای دره راست شهرستان ملایر توقیف و به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی بیان کرد: این مأموریت با همکاری پاسگاه انتظامی مهدویه و پاسگاه ویژه حفاظتی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر و با حضور و فرماندهی پاسگاه انتظامی مهدویه و پیگیری بخشدار زند به انجام رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با اشاره به اینکه بقای منابع طبیعی، یعنی بقای جامعه و توسعه پایدار منابع طبیعی در گرو حفاظت از عرصه های طبیعت است، گفت: یکی از نتایج بی توجهی انسان به منابع طبیعی ، بهم خوردن تعادل سه عنصر آب ، خاک و گیاه است، از این رو حفظ و حراست از منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی نیازمند مشارکت همگانی است.

زنگنه همچنین از برگزاری نخستین جلسه کارگروه پیشگیری از سرقت چوب خبر داد و اظهار کرد: جلسه کارگروه پیشگیری از سرقت چوب در اداره منابع طبیعی ملایر و با حضور نمایندگان ادارات جهاد کشاورزی، صنعت و معدن ، شهرداری ملایر و پلیس امنیت اقتصادی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه در خصوص اجرای گشت مشترک در چند روز آینده و در سطح کارگاه ها و مراکز دپوی چوب ملایر توافق شد، تصریح کرد: پوشش گیاهی نفوذ آب را تا ۴۰ برابر افزایش می دهد و از وقوع سیل و طوفان جلوگیری می کند، بنابراین مقابله با قاچاق چوب در اولویت ما قرار دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن