ورزشی

کاراته همدان می‌تواند در جهان و المپیک بدرخشد

مربی تیم ملی کاراته بانوان کشورمان در رده سنی امید گفت: کاراته همدان در چند سال اخیر به‌خصوص در حوزه بانوان رشد قابل توجهی داشته و با همین روند می‌تواند در میادین مهم افتخارآفرینی کند.

فائزه ترکمان در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین، با بیان اینکه از سال 80 وارد کاراته شد و تا سال 88 به‌عنوان ورزشکار فعالیت می‌کرد، اظهار کرد: سال 87 عنوان برترین بانوی ورزشکار استان را به دست آوردم و توانستم اولین ورزشکار خانمی باشم که از همدان به مسابقات برون‌مرزی اعزام می‌شود.

در همان سال‌ها قبل از ورود به عرصه مربی‌گری، در مسابقات آسیایی سریلانکا مدال طلا را کسب مردم. چندین مدال کشوری، دعوت به اردوی تیم ملی و کسب عناوین مختلف بین‌المللی، نتیجه فعالیت هشت ساله‌ام به عنوان ورزشکار در رشته کاراته بود.

وی عنوان کرد: سال 88 الله‌کرم شهگل رئیس هیات کاراته شهرستان کبودراهنگ از من خواست تا کاراته بانوان را راه‌اندازی و توسعه بدهیم. نکته جالب اینکه در یکی از روستاهای “قپاق‌تپه” کبودراهنگ کار را استارت زدیم. من ساکن همدان بودم و در هفته سه روز به این روستا می‌رفتم تا کار را زیرنظر داشته باشم. بعد از این روستا در پایگاه نوژه کاراته بانوان آغاز به فعالیت کرد و سپس این توسعه به شهرستان کبودراهنگ رسید.

ترکمان خاطرنشان کرد: سال 92 استعدادیابی را از ورزشکاران پایگاه نوژه و شهرستان آغاز کردیم. چند سال روی بچه‌ها کار شد تا اینکه سال 97 برای اولین بار دختران همدانی موفق به حضور در مسابقات کاراته‌وان ایران شدند و یلدا بیرانوند در این رویداد موفق به کسب مدال شد. مدالی که به‌نوعی حکم انتخابی تیم ملی را هم داشت. سال بعد اوج درخشش ما بود و در مسابقات رده پایه کشور 11 مدال گرفتیم.

مربی همدانی تیم ملی اضافه کرد: وقتی این افتخارآفرینی‌‌ها رقم خورد، به این نتیجه رسیدم که می‌توانیم ملی‌پوش تحویل دهیم. چیزی که تا قبل از آن هیچوقت در تیم ملی بانوان نداشتیم. در همان سال 98 که اوج موفقیت کاراته بانوان بود، یلدا بیرانوند و مائده زارعی در مسابقات استعدادهای برتر کشور روی سکو رفته و وارد اردوهای تیم ملی شدند. اما متاسفانه کرونا شیوع پیدا کرد و دو سال تمام اردوها و مسابقات تعطیل یا نیمه‌تعطیل بود. بعد از کرونا اولین رویداد، مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور در سال 1400 بود که در آن مائده زارعی مدال نقره را تصاحب کرد.

وی تصریح کرد: زارعی وارد اولین مرحله از اردوی تیم ملی نوجوانان شد و در مرحله بعدی هم تمامی انتخابی‌ها را با برد پشت سر گذاشت تا نفر فیکس وزن مثبت 54 کیلوگرم نوجوانان شود. به پیشنهاد ستاره موسوی سرمربی تیم ملی من هم به‌عنوان مربی وارد کادرفنی شدم. در کنار او، یلدا بیرانوند هم انتخابی‌های خود را با پیروزی سپری کرد تا با دو ملی‌پوش تاریخ‌ساز شویم.

این مربی باسابقه ادامه داد: سال 1400 در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان یلدا بیرانوند مدال برنز گرفت، اما مائده زارعی با اینکه انتخابی راحت‌تری نسبت به بیرانوند داشت، به‌خاطر عدم تجربه کافی و فشار و استرس بالا دستش از مدال کوتاه ماند. سال بعد یک اردونشین دیگر هم اضافه کردیم و محیا نادری موفق شد خود را به کادرفنی تیم ملی معرفی کند. این چرخه به ما ثابت کرد که روزهای بهتری در پیش داریم.

ترکمان افزود: من این قول را می‌دهم که کاراته بانوان همدان روزهای درخشان‌تری پیش‌رو دارد. سال 1400 همه‌چیز دست به دست هم داد تا ما دیده شویم. مدیرکل وقت ورزش و جوانان به ما انگیزه داد و مهمتر از آن زحمات و حمایت‌های رئیس هیات کاراته که باعث شد این روند خوب شکل بگیرد. یک مسئول ورزشی و کاربلد تاثیر زیادی در موفقیت‌ها دارد و موجب می‌شود قهرمانان و مربیان خود را باور کنند. ضمن اینکه ما در توابع همدان به‌خصوص نهاوند و کبودراهنگ استعدادهای خیلی خوبی داریم که می‌توانند ملی‌پوش شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن