اجتماعی

اقدامات صورت‌گرفته در جهت رفع موانع ثبت‌جهانی تپه هگمتانه

مدیر پایگاه ملی هگمتانه گفت: اقدامات کالبدی زیادی در راستای رفع موانع ثبت جهانی تپه هگمتانه در حال انجام است.

صاحب محمدیان منصور در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین عنوان کرد: در راستای ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان و به منظور رفع نواقص این طرح، شهرداری و میراث فرهنگی اقدامات زیادی را در دست اقدام قرار داده‌اند.

وی افزود: در همین راستا اقداماتی از جمله تعریض معبر حاج‌فضل‌الله به منظور دسترسی بهتر آهن‌فروشان، پیشبرد 90 درصدی مرمت کاروانسرای گلشن، پیشبرد 80 درصدی مرمت کاروانسرای حسین‌خانی، مرمت کاروانسرای شریف‌الممالک و کاروانسرای یدالهی که به تازگی آغاز شده‌است.

محمدیان‌منصور اظهار کرد: از دیگر اقدامات صورت گرفته می‌توان به تخریب طبقات اضافی ساختمان حوزه‌هنری، مرمت معابر دوره اشکانی در هگمتانه و طرح حفاظت از پایه ستونهای هخامنشی در هگمتانه اشاره کرد.

وی درخصوص پیشبرد اقدامات صورت گرفته، خاطرنشان کرد: از 2 الی 3 هفته پیش اقدامات به سرعت در حال پیشروی است و هم‌اکنون می‌توان گفت اگر باقی کارها نیز با همین روند و با همکاری همه ارگان‌ها و پیمان‌کاران پیش رود، شرایط خوبی رقم خواهد خورد.

محمدیان‌منصور افزود: با توجه به اینکه کارها به سرعت درحال انجام است، اما نمی‌توان گفت صد در صد پروژه‌ها تا زمان حضور ارزیابان به همدان تکمیل می‌شوند، که البته در این خصوص نیز نگرانی نداریم زیرا اگر ارزیابان متوجه برنامه‌ریزی دقیق و کاربردی به منظور توسعه شهر، برنامه جامع گردشگری، اشتغال و توسعه تعاملات اجتماعی زنان شوند، نیز برای ایشان قابل قبول خواهد بود.

مدیر پایگاه ملی هگمتانه درخصوص تاریخ اعزام ارزیابان به همدان نیز خاطرنشان کرد: تاریخ دقیقی در این باره مشخص نشده، اما طبق اعلام سازمان یونسکو، ارزیابان در تیر ماه به همدان اعزام می‌شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن