اجتماعی

دست‌های پنهان اما با نفوذ برای غارت خاک ارزانفود

زمان زیادی از برداشت غیرقانونی زمین در روستای ارزانفود واقع در25 کیلومتری جنوب شرقی همدان، می‌گذرد اما با این حال تاکنون هیچ اقدام جدی از سوی مسئولین مربوط در این حوزه، مشاهده نشده‌است، گویا این دست‌های پنهان با نفوذتر از چیزی هستند که نشان می‌دهند.

این روستا به دلیل وجود شهر زیرزمینی در آن که یکی از عجیب‌ترین سازه‌های دست‌کند در ایران است وبه دلیل حفر اتاقهای متصل به یکدیگر در طبقات مختلف و در دل تپه‌هایی از سنگ شیستی و با رگه‌های سیلیس و با تعبیه کانال‌های آبرسانی و حوضچه‌های ذخیره آب، از اهمیت بالایی برخوردار است، همچنین جاذبه های توریستی این مکان در3 کیلومتری جنوب غربی روستا در حوالی امامزاده عبدالله قرار دارد، که متاسفانه با بالا رفتن آمار صنعت و استخراج معدن وتخریب این جاذبه‌ها گردشگران کمتری از این مکان بازدید می‌کنند.

این روستا مهم‌ترین کاندیدای ایران برای ثبت در میراث‌جهانی یونسکو است، اما متاسفانه طی سال‌‎‌های اخیر و با افزایش برداشت غیرقانونی سیلیس و عدم توجه مسئولین مرتبط به این حوزه، آمار برداشت زمین در این منطقه افزایش بیشتری پیدا کرده تا آنجا که 3 دستگاه بیل‌مکانیکی در  منطقه میدانک واقع دراین روستا، چند وقتی است مشغول برداشت زمین و انتقال به معدن هستند تا به صورت خام به شهرهای صنعتی منتقل کنند.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین عنوان کرد: در رابطه با این موضوع و به منظور جلوگیری از برداشت غیرقانونی زمین، در این منطقه برخوردهایی با خاطیان داشته‌ایم، اما متاسفانه برخوردهای ما در این زمینه کارساز نبوده و این افراد همچنان مشغول برداشت زمین در این منطقه هستند.

اسفندیار خزایی افزود: برای جلوگیری از این موضوع لازم است برخوردها جدی‌تر پیگیری شود، البته لازم به ذکر است که ما در اداره منابع طبیعی با محدویت‌هایی روبه رو هستیم و بحث ماده‌معدنی مربوط به سازمان صمت است، و لازم است پیگیری‌های جدی‌تر از سوی این سازمان صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما درهمین راستا با سازمان صمت هم‌افزایی‌هایی داشته‌ایم و از این پس نیز پیگیری‌‌های بیشتری در رابطه با این موضوع خواهیم‌داشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن