اجتماعی

تلاش همه جانبه برای سرپا نگه‌داشتن چنارها

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ملایر با بیان اینکه از سال ۱۳۸۲ اولین علایم زردی چنارها در ملایر مشاهده شد، افزود: این بیماری در اقصی نقاط کشور در درختان چنار وجود دارد و یکی از دلایل اصلی آن کاهش سطح آب‌های زیرزمینی است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین؛ مهدی بهرامی در جمع خبرنگاران در خصوص بررسی وضعیت فضای سبز شهری و مشکلات درختان چنار، با اشاره به اینکه در حال حاضر 80 هزار اصل درخت در سطح شهر ملایر داریم که ۶۰ هزار اصلی آنها چنار هستند، اظهار کرد: از آنجا که تعداد چنارها بسیار زیاد است مشکلات و زرد شدن این درختان بیشتر نمود پیدا می‌کند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ملایر با اشاره به اینکه شهر ملایر از نظر وسعت فضای سبز در منطقه غرب کشور رتبه اول را دارد، افزود: سرانه فضای سبز ملایر ۲۲ متر مربع است و با توجه به وجود ۳۷۰ هکتار فضای سبز در این شهر قطعاً حفظ و نگهداری از این فضا تلاش مضاعفی را می‌طلبد.

بهرامی با اشاره به اینکه ما در سال ۱۳۹۰ ، ۱۱ حلقه چاه داشتیم، گفت: به مرور زمان به علت کاهش سطح بارندگی‌ها، شش حلقه چاه خشک شد و در حال حاضر تنها ۵ حلقه چاه برای آبیاری داریم که آنها نیز با کاهش دبی مواجه شده‌اند و از نظر ذخایر آبی وضعیت مناسبی ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل کاهش سطح بارندگی‌ها در برخی مناطق مثل قسمت بالای دریاچه کوثر و شهرک، آبیاری را سهمیه بندی کرده‌ایم و مجبور شدیم دور آبیاری را تغییر بدهیم، به گونه‌ای که هر 10 روز یک بار درختان آبیاری می‌شوند.

بهرامی ادامه داد: برای رفع این مشکل کارشناسان ما از شهر  شیراز و سایر شهرها بازدید داشتند و از تجربیات آنها استفاده کردیم،  در این راستا همه کارشناسان بر موضوع اهمیت تغذیه در رفع مشکل درختان چنار تاکید داشتند به همین منظور نظریات اساتید را در سال‌های اخیر اجرا کرده‌ایم اما هنوز نتیجه کامل دریافت نشده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ملایر خاطرنشان کرد: مشکل درختان چنار به چند دلیل عمده برمی‌گردد که شامل تغییرات اقلیمی، گرم شدن هوا ، کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی منطقه و قلیایی شدن خاک‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه چنار نسبت به گرما بسیار حساس است و گرمای بالای ۴۰ درجه را تحمل نمی‌کند ، افزود: درختان چنار سرما دوست و آب دوست هستند، از سوی دیگر ما آب و خاک شهر ملایر را آزمیش کرده‌ایم، از برگ‌های درختان نمونه برداری شده است و هیچ مورد خاصی مشاهده نشده است.

بهرامی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات درختان چنار اقدام به برداشتن سنگ فرش‌های اطراف درختان کرده‌ایم، افزود: از سال ۱۳۹۵ کودهایی را به خاک‌های اطراف درختان چنار اضافه کرده‌ایم ، آنالیز برگ‌ها انجام شده است و اساتید مرکز تحقیقات هسته‌ای کرج ، همچنین اساتید دانشگاه‌های همدان، شیراز، اراک و تهران از وضعیت چنارهای ملایر بازدید داشتند.

وی افزود: ایجاد ” چال کود” به منظور تغذیه مناسب درختان چنار به وسیله کودهای شیمیایی و حیوانی انجام شده است و تاثیر مثبتی بر درختان چنار پارک سیفیه داشته است، از سوی دیگر بتن‌های اطراف درختان را برای تهویه و تغذیه مناسب و آبرسانی به ریشه برداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ سال است که کار تخصصی بر روی درختان چنار ملایر انجام نشده است، از این رو به نتیجه رسیدن نیازمند گذر زمان است، همچنین ما عمل محلول پاشی برای رفع کمبود مواد غذایی درختان چنار را  هرساله انجام می دهیم.

بهرامی اظهار کرد: یک طرح پژوهشی با همکاری دانشگاه ملایر در حال انجام است و در هر فصل متناسب با شرایط جوی و اقلیمی اقدامات کارشناسانه ای را در حوزه فضای سبز ملایر انجام می‌دهیم که به طور شاخص در حال حاضر در بلوار آیت الله میرشاه ولد این طرح در حال اجراست.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه درخت چنار با اقلیم منطقه ملایر سازگار نیست و ما مجبوریم برای حفظ فضای سبز درختان جایگزین را بکاریم، افزود: به همین منظور ما ۱۰ هزار اصل درخت‌های متنوع را در سطح شهر و بلوارها کاشته‌ایم که عمدتاً درختان بومی منطقه شامل زبان گنجشک ، زیتون تلخ و … هستند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ملایر با بیان اینکه کمیته تحقیق و مطالعه سازمان ، بر روی تمام تصمیمات و اقدامات ما نظر می‌دهند،  گفت: قطع درخت در سطح شهر فقط با نظر کمیسیون ماده ۷ قطع اشجار امکان‌پذیر است و اگر کسی مجوز نداشته باشد قطعاً به دادستانی معرفی شده و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

بهرامی با اشاره به اینکه جابجایی درختان کهنسال ریسک بالایی دارد، افزود: تلاش کرده‌ایم وظیفه ذاتی سازمان یعنی حفظ ، نگهداری و گسترش فضای سبز شهری را به خوبی انجام بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فرهنگ سازی در زمینه حفظ و نگهداری از درختان یکی از اولویت‌های کاری ما بوده و هست، افزود: در این زمینه طرح‌های خاصی را در مدارس انجام داده‌ایم که شامل  گلکاری و درخت کاری و کاشت نهال است.

بهرامی به اجرای طرح ” همکاران کوچک، همیاران سبز” با حضور دانش آموزان اشاره کرد و گفت: هرس و سمپاشی درختان مقابل منازل و املاک به صورت رایگان توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری انجام می‌شود و در این زمینه شهروندان باید ضمن مراجعه حضوری به سازمان، درخواست کتبی بدهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن