اجتماعیاقتصادی

کارخانه آریا ایده‌ال به دنبال اشتغال‌زایی

زندگی وحید باغستانی‌نیکو پر از فراز و فرودهای بسیار است، فرود‌هایی که تنها یکی‌ از آنها برای خیلی از ما کافی است که قید زندگی کردن را بزنیم و با دوختن آسمان و زمین به‌ هم، از بخت بدمان گله کنیم اما باغستانی عاشق تجربه کردن و از نو شروع کردن است.

شاید خیلی‌ها تصور کنند او آدم خوش‌‌شانسی است که به این موفقیت‌ها دست پیدا کرده، اما او می‌گوید اصلا به شانس و اقبال اعتقاد ندارد و همه چیز به تلاش و پشتکار و ایمان بستگی دارد.
او می گوید فعالیتش را در نوجوانی از بازار و شغل پدری آغاز و در ادامه از سال 1380 در زمینه تولید ملزومات بایگانی اداری ادامه داده و پس از آن در سال 1387 تصمیم گرفته وارد تولید صنایع غذایی شود.
او با توجه به نیازهای روز جامعه با ثبت اختراعاتی در زمینه تولید سس‌های دارویی که چندی دیگر وارد بازار می‌شود، توانسته محصولات فراسودمند تهیه و تولید کند؛ و امروز پانزدهمین سال فعالیت خود را پشت سر می گذارد.
و ما تصمیم گرفتیم در تولد 15 سالگی این کارخانه با خالق آن گفت و گویی داشته باشیم.


مدیر عامل کارخانه صنایع غذایی آریا ایده‌آل از اشتغال غیرمستقیم بیش از ۲۰۰ نفر در این کارخانه خبر داد.
مهندس باغستانی نیکو در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری همدان آنلاین درخصوص زمان آغاز به فعالیت این کارخانه، اظهار کرد: این واحد از سال ۱۳۸۷ شروع به فعالیت کرده و هم‌اکنون فرصت اشتغال برای ۵۰ نفر به صورت مستقیم در هر شیفت، و ۲۰۰ نفر بطور غیرمستقیم در شبکه توزیع در سراسر کشور را فراهم آورده‌است.


وی درباره محصولات تولیدی در این کارخانه، گفت: این کارخانه یکی از تخصصی‌ترین واحدهای تولید سس در ایران است، که توانسته بیش از ۱۸ طعم مختلف سس در انواع بسته بندی‌های رستورانی و مارکتی را تولید کند؛ همچنین از سال ۱۳۹۷ و پس از اجرای طرح توسعه، موفق به تولید و راه‌اندازی بخش شوریجات، ترشیجات و رب گوجه‌فرنگی شد‌‌.


باغستانی‌نیکو با اشاره به اینکه این کارخانه با نام تجاری نامیکا صادرات محور بوده و ۷۰ درصد محصولات به شهرهای بزرگ و سایر کشورها، صادر می‌شود گفت: محصولات ما در داخل کشور به شهرهای بزرگی از جمله تهران، خراسان، خوزستان، آذربایجان و اصفهان و … ارسال می‌شود، و در زمینه صادرات محصول به سایر کشورها از جمله عراق، افغانستان، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، کشورهای اروپایی و آسیای ‌میانه و … نیز محصول صادر می‌کنیم، و از آنجا که برای صادرات مهم‌ترین آیتم و ویژگی کیفیت و ثبات کیفیت است، واحدهای کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه و بازاریابی این شرکت در تلاش هستند تا با ارتقای هرچه بیشتر کیفیت محصولات موجود، همواره استانداردهای بین‌المللی را به دست آورده و بتوانند صادرات محصولات خود را به دیگر کشورها افزایش دهند.
وی افزود: شرکت ما، واحد نمونه تولیدی استان و منتخب رعایت حقوق مصرف کننده و کارآفرین برتر استانی می باشد.


باغستانی درخصوص مشکلات پیش‌روی این مجموعه گفت: مجموعه ما درحال‌حاضر درحال راه‌اندازی شیفت سوم است، که در هر یک از شیفت‌ها ۵۰ نفر مشغول به کار هستند، در همین خصوص نیز ما از ابتدای سال درخواست نیروی کار داشته‌ایم، اما متاسفانه کمتر از ۱۵ نفر نیروی دائم جذب کرده‌ایم، که با این تفاسیر با بحران نیروی کار تولیدی رو به رو هستیم، با اینکه مجموعه ما کارگران مشغول به کار خود را از همان ابتدا بیمه کرده و از روز اول نیز حقوق قانون کار مصوب دریافت می‌کنند، اما سایر رقبای ما در شهرهای دیگر با جذب نیروی کار غیر ایرانی و استفاده از کارگران مهاجر، توانسته‌اند این معضل را تا حدودی رفع کنند، اما ما در تلاش هستیم تا از نیروی کار ایرانی استفاده کنیم و بتوانیم در استان اشتغال‌زایی کنیم.


وی در ادامه بیان معضلات و مشکلات پیش‌روی این شرکت، افزود: از آن‌جا که شرکت ما صادرات محور بوده و با توجه به این موضوع که روزهای تعطیل بقیه کشورها شنبه و یکشنبه‌است و تعطیلی ما پنجشنبه و جمعه ‌است و ما به دلیل قطع برق روزهای دوشنبه را نیز از دست می‌دهیم، تنها در هفته 2 الی 3 روز می‌توانیم با کشورهای دیگر ارتباط داشته باشیم.


مدیرعامل کارخانه صنایع غذایی آریا آیده آل در پاسخ به اینکه آیا تا به حال در این مسیر ناامید شده‌اید، گفت: زمانی که کرونا در ایران همه‌گیر شد بسیاری از رستوران ‌ها و فست‌فود ها و مجالس تعطیل شده ‌بودند، به همین دلیل آسیب زیادی به کارخانجات صنایع غذایی وارد شد، تا آنجا که بسیاری از همکاران و رقبای ما در این زمینه ورشکست شده و به تعطیلی کشیده‌شدند، اما خوشبختانه ما توانستیم به سختی از این مسیر نیز عبور کنیم.


وی درخصوص گرانی محصولات و مواد اولیه این کارخانه اظهار کرد: متاسفانه افزایش قیمت برای ما به امری عادی و روزمره تبدیل شده تا آنجا که افزایش قیمت‌ها به صورت روزانه بوده و با بالا رفتن دلار قیمت افزایش یافته اما با کاهش دلار، کاهشی ملموس و متناسب در قیمت ها نمی‌بینیم.


باغستانی در پایان با اشاره به موفقیت‌های به دست آمده در این شرکـت، عنوان کرد: ما در تولید شوریجات موفق شدیم سیر مروارید همدان را به اکثر کشورهای دنیا صادر کرده و در این مسیر جزو معدود شرکت‌هایی هستیم که از سیر ارگانیک همدان استفاده می‌کنیم و این مسئله بسیار رویکرد مثبتی دارد.


وی همچنین گفت: ما مفتخریم که اعلام کنیم با تمام وجود و با صرف تمام علایق، چندین خانوار را در مسیر اشتغال‌زایی یاری کرده و زمینه ساز توسعه هر چه بیشتر در شهر خودمان همدان ‌باشیم و معظل بیکاری را تاحد توان حل وفصل کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن