اجتماعی

ضرورت حفظ ۱۱۰ هکتار بافت تاریخی ملایر برای رونق گردشگری

رییس میراث فرهنگی ملایر به نقش حفظ بافت تاریخی در جذب گردشگر و رونق اقتصادی و اشتغالزایی اشاره و اظهار کرد: وسعت بافت تاریخی ملایر ۱۱۰ هکتار است.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین ابراهیم جلیلی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در حوزه «بافت تاریخی» در سطح کشور، ۱۶۸ شهر وجود دارد، گفت: ملایر نیز یکی از این شهرها به شمار می‌رود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ملایر دارای دو برند جهانی است ، و از سوی دیگر وجود این وسعت از بافت تاریخی ، یکی از افتخارات ما به شمار می‌رود، گفت: در ساخت و ساز ها باید حفظ جداره های تاریخی و نماهای سنتی را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه این بافت تاریخی ، هویت و اصالت ملایر محسوب می شود ، ادامه داد: کلیه دستگاه های مرتبط به ویژه شهرداری باید برای حفظ این بافت سنتی و تاریخی کمک حال ما باشند.

رییس میراث فرهنگی ملایر با بیان اینکه در همین راستا در حال احداث یک ورودی سنتی برای بازار ملایر هستیم، خاطرنشان کرد: ۴۱۱ حجره قدیمی در بازار قدیمی ملایر وجود دارد و مرکز ثقل تجارت ملایر به شمار می رود.

جلیلی با تاکید بر اینکه باید تلاش شود زمان ماندگاری مسافران و گردشگران در ملایر بیشتر شود، گفت: عدم تعریض معبر، ارتفاع بنا، و حفظ نماهای سنتی سه مسئله مهم در زمینه حفظ «بافت تاریخی» به شمار می رود.

وی با بیان اینکه شهرداری موظف است واحد ویژه بافت سنتی را در شهرداری تشکیل دهد، افزود: ما باید با احیای محلات و جداره های قدیمی و تاریخی در ملایر، یک محور فرهنگی تعریف کنیم.

جلیلی به تاثیر بافت سنتی و تاریخی در جذب و ماندگاری توریست در شهر اشاره و اظهار کرد: ملایر ظرفیت بالایی در این عرصه دارد و قطعا معرفی جاذبه های گردشگری چون مجموعه تفریحی_ توریستی مینی ورلد، بام ملایر و ارگ نوشیجان، عمارت مصدقی، موزه لطفعلیان و ….سبب رونق صنعت گردشگری میشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ما در سطح کشور ۹ باغ گردشگری داریم که ثبت جهانی شده اند، افزود: می‌توانیم اقدامات لازم را در راستای ثبت جهانی «باغ تاریخی سیفیه» انجام بدهیم.

جلیلی با اشاره به اینکه از احداث سفره خانه های سنتی و ایجاد خانه های بوم گردی حمایت کامل داریم ، ادامه داد: این پروژه ها زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال و رونق گردشگری است.

وی خاطرنشان کرد: ملایر پتانسیل فراوانی و بخش صنایع دستی به ویژه مبلمان منبت و مروار بافی دارد و در این راستا اقدامات ماندگار فراوانی انجام شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن