اجتماعیسلامت و پزشکی

سوگند پزشکی فراتر از منافع مادی

طاهره افتخار متخصص زنان و زایمان در گفتگو با پایگاه خبری همدان آنلاین و به مناسبت روز پزشک با اشاره به اینکه مهم ترین اصل در پزشکی اخلاق است، گفت: اخلاق پزشکی در واقع به معنای این است که پزشک، منافع بیمارش را به همه‌چیز ترجیح دهد، به معنای اینکه کمک پزشک به بیمار به دور از هر قضاوت و دیدگاهی باید صورت بگیرد.

 این استاد دانشگاه، تعهد را یکی دیگر از اصول پزشکی خواند و اظهار کرد: پزشک باید بهترین کار را برای بیمارش انجام دهد و لازمه این کار تعهد است، تعهد نداشتن باعث می‌شود پزشک کاری را انجام دهد که ضرورت ندارد و جان بیمار را به خطر می‌اندازد.

دکترافتخار ادامه داد: برخلاف آن چیزی که به نظر می‌آید، بیشتر از 99% پزشکان بر سر سوگندی که یاد کرده‌اند، هستند البته ممکن است پزشکان زیرمیزی از بیماران بگیرند اما همیشه سر قسمی که خورده‌اند هستند، می‌توان گفت درصد اندکی از پزشکان هستند که منافع خود را ترجیح بر منافع بیمار قرار می‌دهند و از کنار سوگندی که یاد کرده‌اند گذر می‌کنند.

وی با بیان اینکه، هرکسی در هر صنفی از منافع خودش نمی‌گذرد، خاطرنشان کرد: شما هرجا که بروید اولیت همه منافع خودشان است، اما فقط پزشکان هستند که در اغلب موارد منافع خودشان را فدای منافع بیمارانشان می‌کنند.

طاهره افتخار در خصوص سختی‌های کار پزشکی تصریح کرد: سختی کار ما بسیار غیرقابل اندازه‌گیری است و مشکل این است که هیچکس مارا درک نمی‌کند، ما پزشکان از قشری هستیم که واقعی کار می‌کنیم، انسان جایزالخطا است و اگر اتفاق ناگواری برای بیمار بیافتد، برخورد خیلی شدیدی با پزشکان می‌شود، این اتفاق باعث شده است که پزشک‌ها کار ریسکی انجام ندهند و بیمار بدحال نپذیرند.

 این متخصص زنان با بیان اینکه پزشک حرفه‌ای فقط یک حرف نیست، اظهار کرد: پزشک باید کاری را انجام دهد که در آن مهارت دارد، در واقع باید بتواند همیشه پشت بیمار خود بماند و از بیمار حمایت کند، یک پزشک حرفه‌ای هیچوقت با اولویت مادیات کاری را انجام نمی‌دهد.

وی در ادامه گفت: متاسفانه امروزه عمل‌هایی انجام می‌شود که هیچ ضرورتی ندارد، ازجمله عمل‌های زیبایی بیش از حد بیخودی که به درد هیچکس نمی‌خورد، عمل زیبایی اصلا کار پزشکی نیست، پزشکی به معنای این است که رنج بیمار کاهش یابد و حال او را بهبود سازد نه ایکه نقطه‌ای را که درد نمی‌کنند جراحی کنند.

افتخار در پایان گفت: امیدوارم مردم مثل گذشته به پزشکانشان اعتماد کنند، متاسفانه اکثر اخبار درباره اشتباهات پزشکان است و این اشتباهات را آنقدر برجسته می‌کنند که خوبی‌ها و کار درستی‌های پزشکان به چشم نمی‌آید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن